Gdzie na studia? Ranking najlepszych polskich uczelni

12 czerwiec 2017
Autor: 
Pixabay

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2017. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska. W rankingu oceniono 168 uczelni i 68 kierunków studiów.

Ranking po raz 18. przygotowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera.

Na pierwszym miejscu Rankingu Uczelni Akademickich znalazły się ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, przy czym UW uzyskał 100 proc. we wskaźniku rankingowym, zaś UJ 99,9 proc. Jednak - jak poinformowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" - zgodnie z decyzją Kapituły uczelnie, których wskaźnik rankingowy nie różni się o więcej niż o 0,1 punktu procentowego, są klasyfikowane ex aequo.

Trzecie miejsce w Rankingu zajęła Politechnika Warszawska (86 proc.), która awansowała do pierwszej trójki rankingu z zajmowanego w ubiegłym roku czwartego miejsca. W pierwszej piątce rankingu znalazły się również sklasyfikowane ex aequo: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (82,2 proc.) i Politechnika Wrocławska (82,1 proc). W najlepszej dziesiątce uczelni uplasowały się jeszcze: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (77,5 proc.), Uniwersytet Wrocławski (73,7 proc.), Gdański Uniwersytet Medyczny (68,2 proc.), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (66,4 proc.), Politechnika Gdańska (65,1 proc.) i Warszawski Uniwersytet Medyczny (65 proc.)

W Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich zwyciężyła, podobnie jak w poprzednich latach, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie ze wskaźnikiem 100 proc. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet SWPS (79 proc.), na trzecie natomiast awansowała Uczelnia Łazarskiego w Warszawie (73,5 proc.). W najlepszej piątce znalazły się też: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (67,5 proc.) i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (59,4 proc.).

Zestawienie przygotowano w oparciu o kryteria takie jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie. Autorzy rankingu podkreślają, że w tym roku po raz pierwszy zastosowano dwa nowe, ważne wskaźniki. Jednym z nich jest wskaźnik przygotowany w oparciu o badanie "Ekonomiczne Losy Absolwentów" przeprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w oparciu o dane ZUS.

Z kolei wskaźnik "Jakość przyjętych na studia" mierzony jest m.in. wynikami egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2016 podjęły studia na pierwszym roku studiów stacjonarnych w danej jednostce.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: www.ranking.perspektywy.pl

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

  • Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów

    Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów

    Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów - To bardzo ważny moment dla Rzeczypospolitej. Chce Państwu pogratulować, że zwyciężyliście w procesie politycznym - mówił prezydent Andrzej Duda tuż po zaprzysiężeniu.

  • Czy Lubuskie zniknie z mapy Polski?

    Czy Lubuskie zniknie z mapy Polski?

    Propozycja nowego układu województw w Polsce jest przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji. Naukowcy uważają, że obecny podział administracyjny jest niewydolny, niesprawiedliwy i nieodpowiedni do potrzeb współczesnego społeczeństwa.

  • MY POLACY! Barwy rasizmu - Witold Liliental

    MY POLACY! Barwy rasizmu - Witold Liliental

    Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

  • MY POLACY! Razem czy  osobno? Prof. Paweł Śpiewak

    MY POLACY! Razem czy osobno? Prof. Paweł Śpiewak

    Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

  • Zielona Góra w czołówce gmin dobrych do życia!

    Zielona Góra w czołówce gmin dobrych do życia!

    Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki swojego rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Zielona Góra znalazła się w czołówce. 

  • Polsko-Niemieckie spotkania szybowcowe w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej (FILM)

    Polsko-Niemieckie spotkania szybowcowe w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej (FILM)

    Tradycja Polsko-Niemieckich spotykań sięga roku 1995. To wtedy do Aeroklubu Ziemi Lubuskiej przyjechali pierwsi piloci z Hamburga. Choć ówczesna infrastruktura była daleka od ideału uczestnicy tamtych spotkań do dziś mile je wspominają.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u