Drwale w Niedźwiedziu (ZDJĘCIA i FILM)

26 czerwiec 2017
Autor: 

XVI Zawody Drwali w uroczej miejscowości Niedźwiedź za nami. Było głośno, widowiskowo i pachniało świeżo ciętym drewnem. Jak się okazało drwal to niekoniecznie potężny mężczyzna z długą brodą.

- Święto zrodziło się w mojej głowie w 2000 roku. Choć Niedźwiedź to mała miejscowość licząca 300 osób, to warto tu organizować tak wspaniałą imprezę. Teren na którym się znajdujemy jest ściśle związany z przyrodą, z gospodarką leśną, dlatego taka a nie inna tematyka. Chciałem przy okazji pokazać jak ciężka i ważna jest praca drwala, który nie tylko wycina ale i nasadza drzewa. Dzięki tej imprezie chcę aby ten ciężki, ginący w obecnych czasach zawód został doceniony - Tomasz Karataj - organizator imprezy.

Zawody drwali były jednym z najciekawszych elementów trwającego kilka dni Święta Drwali, podczas którego odbył się także międzynarodowy plener rzeźbiarski. W słoneczną niedzielę 25 czerwca do rywalizacji stawiło się sześć 3-osobowych drużyn, w jednej z nich była kobieta - drwal.

Podczas rywalizacji drwale musieli pokonać kilka konkurencji, wśród nich odpowiedzieć na pytanie w teście, wyciąć sęki z drzew na czas i dokładność, rozrąbać pniaki. Chyba największym problemem okazało się ścinanie plastrów drewna. Zawodnik musiał rozpocząć ścinanie od dołu a następnie to samo zrobić od góry. Rzaz (czyli rowek, który powstaje w materiale obrabianym podczas piłowania) dolny z górnym musiał się spotkać po środku a odcięty plaster, nie mógł być większy niż 5 cm.

I miejsce zajął Zakład Usług Leśnych Krzysztof Łukaszewski (niebiescy), Il miejsce Zakład Usług Leśnych Szarmach (biali) natomiast Ill miejsce zdobyło Technikum Leśne w Rogozińcu (czerwoni).

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u