Plebiscyt trwa do końca sierpnia. Na liście są 32 atrakcyjne turystycznie miejsca z całej Polski, które zostały zgłoszone do plebiscytu przez redakcję miesięcznika National Geographic Traveler. Wszystkie rywalizują o miano nowego cudu Polski, czyli najciekawszego i najatrakcyjniejszego miejsca na terenie Polski. Głosować mogą internauci poprzez stronę internetową http://worldtravelshow.pl/7-nowych-cudow-polski-woj-lubuskie/
Zgłoszone miejsca będą prezentowane w miesięczniku National Geographic Traveler, a finał plebiscytu – wraz z rozdaniem wyróżnień dla laureatów – odbędzie się w październiku w podwarszawskim Nadarzynie podczas II edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych World Travel Show.
Z województwa lubuskiego o miano nowego cudu Polski rywalizują: Zespół Poaugustiański w Żaganiu i Bulwar Nadwarciański w Gorzowie Wlkp. Oba miejsca już wcześniej były promowane przez redakcję National Geographic Polska, która reklamowała je jako miejsca, które w Lubuskiem trzeba zobaczyć.
Zespół Poagustiański to kompleks zabudowań klasztornych, które imponują wielkością i rozwiązaniami architektonicznymi. Do kompleksu zaliczamy: gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor, konwikt i spichlerz. Średniowieczne budynki zniszczone przez pożary, które kilkukrotnie trawiły Żagań, odbudowano w XVIII w. w stylu barokowym. Zespół to także wspaniała biblioteka klasztorna z freskami wybitnego śląskiego artysty Neunhertza. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki – osoba stojąca w jednym rogu pomieszczenia może rozmawiać szeptem z osobą stojącą po przeciwnej stronie. To ewenement na skalę światową. Zespół Poagustiański to jeden z trzech Pomników Historii na terenie województwa lubuskiego.
Bulwar Nadwarciański to z kolei jedna z największych atrakcji turystycznych Gorzowa Wlkp. Miejsce spotkań i relaksu dla tysięcy mieszkańców i turystów. W 2011 r. Bulwar Nadwarciański Wschodni otrzymał certyfikat „Perła w Koronie 2011” w kategorii na najciekawszą atrakcję regionu. W 2012 r. bulwar zdobył główną nagrodę w kategorii rewitalizacja w konkursie „Polska pięknieje” organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Nabrzeże Warty jest podzielone na cztery strefy. W pierwszej, tzw. strefie relaksu, znajduje się pawilon typu – „iglo”, a przed nim ogródek letni. Kolejnym elementem małej architektury jest strefa wypoczynku z volierą dla egzotycznych ptaków, obok której umiejscowiono plac zabaw dla dzieci. Tuż za nim znajduje się strefa atrakcji z zegarem słonecznym oraz sadzawką. Najbliżej zabytkowej kamienicy z 1900 r. wyodrębniono strefę wydarzeń kulturalnych, w której znajdziemy min. rzeźby plenerowe. Część wschodnią bulwaru zamyka zawieszone nad rzeką molo oraz przystań cumownicza.
W poprzednich latach laureatami plebiscytu na 7 nowych cudów Polski były: Park Narodowy Ujście Warty, Lubuski Szlak Kościołów Drewnianych i ścieżka turystyczna „Dawna Kopalnia Babina”, która znajduje się na terenie Geoparku Łuk Mużakowa.