Przygotowania do bezpiecznych ferii

31 styczeń 2018
Autor: 

Zbliża się czas ferii zimowych dla naszego regionu. To dla policjantów międzyrzeckiej drogówki czas wzmożonych kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowiska, ale i pojazdów osobowych. Warto przygotować się przed wyjazdem w daleką podróż.

Od 12 lutego do 25 lutego br. będą trwały ferie zimowe dla dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego. Policjanci międzyrzeckiego Wydziału Ruchu Drogowego przygotowani są już do wzmożonych kontroli autokarów oraz pojazdów osobowych przejeżdżających przez teren powiatu. By zmniejszyć ilość niebezpiecznych w skutkach zdarzeń drogowych, policjanci ruchu drogowego będą pełnić służbę w wytypowanych miejscach, na drogach najbardziej zagrożonych wypadkami. Ich zadaniem będzie studzenie pirackich zapędów niecierpliwych kierujących i konsekwentne ściganie osób naruszających ograniczenia prędkości, ze zwiększoną intensywnością będą też prowadzone kontrole trzeźwości w celu eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierujących, poza tym policjanci zwrócą szczególną uwagę na sprawność działania świateł w poruszających się po drogach pojazdach (w tym też rowerów, których ze względu na panujące warunki atmosferyczne nie brakuje na drogach), oraz ujawnianie naruszeń w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i warunków przewożenia dzieci oraz przestrzegania przez pieszych przepisów dotyczących elementów odblaskowych.

W związku ze wzmożonym okresem wyjazdów na wycieczki, zwłaszcza dzieci i młodzieży, Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu informuje o możliwości dokonania na wniosek organizatorów wycieczki lub rodziców i opiekunów kontroli trzeźwości kierowców oraz stanu technicznego autokarów. Potrzebę sprawdzenia autokaru można zgłosić pisemnie lub telefonicznie, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem. Wniosek należy kierować na adres:

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu
Wydział Ruchu Drogowego
ul. Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich 1
66-300 Międzyrzecz

lub telefonicznie do dyżurnego 95 742 60 11-12 lub Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego pod nr 95 742 60 46. Wniosek można także złożyć osobiście w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przy ul. Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich 1. Wyprzedzenie czasowe pozwoli na odpowiednie zorganizowanie służby, tak by w miarę posiadanych sił i środków, udało się przeprowadzić kontrole wszystkich zgłoszonych autokarów. Zgłaszając potrzebę kontroli autobusu należy podać numer telefonu organizatora oraz datę wyjazdu i miejsce odjazdu autokaru. Niezależnie od powyższego, w sytuacji, kiedy kontrola nie była wcześniej zgłoszona organizator wyjazdu, który w chwili podstawienia autobusu ma uzasadnione podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem alkoholu może zawiadomić o tym fakcie Oficera Dyżurnego KPP w Międzyrzeczu, a w przypadku posiadania uwag, co do stan techniczny pojazdu można zażądać od przewoźnika udania się na najbliższ ą stację kontroli pojazdów. Podczas indywidualnych wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem, a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze. Z kolei podczas opadów, pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny zdarzeń na drogach.

Przed wyjazdem na ferie zadbajmy o:

  1. Dobry stan techniczny pojazdu, sprawdźmy stan opon i świateł pojazdu, nie zapomnijmy zabrać wszystkich dokumentów
  2. Dobre zabezpieczenie wszystkich przedmiotów w pojeździe, które w trakcie zdarzenia drogowego, mogą się przemieścić. Przedmioty, które są niezabezpieczone, w momencie uderzenia nabierają prędkości i mogą spowodować duże obrażenia u podróżujących osób. Może się również zdarzyć, że przedmioty te przemieszczą się w samochodzie tak, że będą nam utrudniały albo uniemożliwią dalsze skuteczne kierowanie pojazdem, np. wpadając pod pedał hamulca
  3. Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozę pogody i przerwy w podróży
  4. Dobry stan psychofizyczny kierowcy- należy być wypoczętym przed podróż ą i oczywiście trzeźwym
  5. Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
  6. Należy przestrzegać przepisów drogowych, ograniczeń prędkości, ale również pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.

MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u