Każdy otrzyma SMS z ostrzeżeniem o zagrożeniu gwałtowną zmianą pogody

09 lipiec 2018
Autor: 
Redakcja

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji startuje pilotaż powszechnego systemu ostrzegania SMSami przed zagrożeniami i sytuacjami kryzysowymi.

Będziemy powiadamiani m.in. o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

O tym jak ważne jest informowanie o zagrożeniach, gdy występują ekstremalne zjawiska pogodowe przekonaliśmy się wiele razy w trakcie burzy, nawałnic czy powodzi. Nie da się ich uniknąć, ale można o nich ostrzegać.

Dzięki podpisanemu 29 czerwca br. porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz operatorami telekomunikacyjnymi, każdy będzie mógł otrzymywać SMSy alarmowe o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, np. o gwałtowanych burzach czy nawałnicach oraz o sytuacjach kryzysowych na obszarze danego województwa. Obserwowane zmiany klimatu w Polsce jeszcze nie oddziałują w sposób zagrażający gospodarce, jednak wraz z dalszym postępowaniem ocieplenia należy się liczyć ze wzrostem skali szkód spowodowanych występowaniem zjawisk ekstremalnych, takich jak nagłe, silne ulewy, powodzie, susze czy huraganowe wiatry. Dlatego tak ważne dla naszego bezpieczeństwa są działania adaptacyjne w zakresie wzmocnienia systemów ostrzegania – podkreśla prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Powszechny system wczesnego ostrzegania m.in. przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi zacznie działać od grudnia tego roku. Umożliwia to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br.

W przypadku sytuacji kryzysowej, zagrożenia życia i zdrowia ludności nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na danym obszarze. Treść wiadomości będzie przygotowywana przez RCB, a operatorzy telekomunikacyjni będą odpowiadać za ich dotarcie do adresatów. Operatorzy telekomunikacyjni uruchomiają pilotaż. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o burzach, silnych wiatrach czy nawałnicach. Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na zagrożonym województwie.

Operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

Gdy pilotaż się rozpocznie będziemy mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wzmocnienie systemów ostrzegania jest jednym z ważnych działań w planach adaptacji miast do zmian klimatu, powstających w 44 miastach Polski.

Przygotowanie się na skutki zmian klimatu podejmowane jest przez miasta w ramach realizowanego przez Ministerstwo Środowiska Projektu „Opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.

Szereg zaproponowanych w miejskich planach adaptacji działań dotyczy procesów wspomagania systemów ostrzegania przed zagrożeniami – podkreśla Katarzyna Kobiela z firmy Arcadis sp. z o.o. – Plany adaptacji tworzone są dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców dużych miast, ale ostrzeżenia o zbliżających się zagrożeniach pogodowych, muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców Polski. System powszechnego ostrzegania będzie uzupełnieniem m.in. Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Rządowe Centrum Informacji Informacje o miastach i postępach prac dostępne są na stronie internetowej projektu www.44mpa.pl

Zapraszamy na profile społecznościowe projektu:

www.facebook.com/44mpaPL

www.twitter.com/44mpaPL

TAGI
KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Uważaj na fałszywe SMS-y! Zielonogórzanka straciła pieniądze!

  Uważaj na fałszywe SMS-y! Zielonogórzanka straciła pieniądze!

  Zielonogórzanka otrzymała SMS z linkiem o rzekomej niedopłacie za energię. Kobieta chciała uregulować płatność i wpadła w pułapkę oszustów!

 • Dostałeś wiadomość o zadłużeniu i wyłączeniu energii? To oszustwo!

  Dostałeś wiadomość o zadłużeniu i wyłączeniu energii? To oszustwo!

  517 281 707 - to numer telefonu, z którego oszuści wysyłają SMSy z zadłużeniem za energię elektryczną i prośbą uregulowania należności korzystając z dołączonego linku. To oszustwo. W ten sposób hakerzy próbują wykraść nasze pieniądze.

 • SMS o treści "Niezapłacony mandat karny". Policja: to oszustwo!

  SMS o treści "Niezapłacony mandat karny". Policja: to oszustwo!

  Policja nigdy nie wysyła SMS-ów z poleceniem płatności za nałożony mandat karny. Dokładnie tak samo, jak służba celna nie żąda w powiadomieniu tekstowym uregulowania należności, a idąc dalej – dokładnie tak jak firmy kurierskie nie proszą o dopłatę do oczekiwanej przesyłki lub poniesienie kosztów za jej dezynfekcję. Bądźmy czujni! To nic innego jak próby oszustwa.

 • Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

  Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

  W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Kliknięcie w podany w wiadomości link i wykonanie przelewu, może skutkować kradzieżą pieniędzy z bankowego konta.

 • Barbara po wodzie, święta po lodzie

  Barbara po wodzie, święta po lodzie

  Stare polskie przysłowie mówi, że kiedy na Św. Barbarę błoto będzie zima jak złoto. A jak faktycznie zapowiada się pogoda na najbliższe dni i, co najważniejsze, na święta?

 • Kierowco bądź ostrożny w czasie mgły

  Kierowco bądź ostrożny w czasie mgły

  Dzisiaj od wczesnego poranka na naszych drogach gęste mgły, które będą towarzyszyć nam juz teraz bardzo często. Policja apeluje do wszystkich kierujących o ostrożną, rozważną jazdę i dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących aktualnie na drogach. Pamiętajmy także o zgodnym z przepisami stosowaniu świateł przeciwmgłowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u