Fajerwerki - zadbaj o własne bezpieczeństwo!

28 grudzień 2018
Autor: 
Fajerwerki - zadbaj o własne bezpieczeństwo! pixabay.com

Zbliża się okres sylwestrowy, co roku przy tej okazji dochodzi do wielu wypadków związanych z fajerwerkami. Jak pokazują statystyki ofiarami są głównie mężczyźni w wieku 19-50 lat. Fajerwerki to nie zabawka, to materiał wybuchowy o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. 

Nowy Rok już za kilka dni. Wiele osób zaopatruje się w fajerwerki aby hucznie świętować w sylwestrową noc. Nad bezpieczeństwem czuwają w tym czasie policjanci, którzy wspólnie ze strażakami i strażnikami miejskimi kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków i sprawdzają m.in. czy sprzedawane są one osobom pełnoletnim i trzeźwym oraz w jakich warunkach są przechowywane.

Corocznie w okresie świąteczno-noworocznym wiele osób zaopatruje się w różnego rodzaju materiały pirotechniczne. Wszystko po to, aby w sylwestrową noc hucznie pożegnać stary i powitać Nowy Rok. W tym wyjątkowym okresie nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa lubuskiego czuwają policjanci, którzy wspólnie ze strażakami i strażnikami miejskimi kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków.

Mundurowi szczególną uwagę zwracają na to komu sprzedawane są fajerwerki, przypominając każdorazowo podczas kontroli, że za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Podczas działań mundurowi sprawdzają także legalność pochodzenia fajerwerków, czy posiadają instrukcję obsługi w języku polskim oraz unijny certyfikat. Ważnym punktem kontroli jest sprawdzenie warunków w jakich magazynowane są materiały pirotechniczne. Miejsca te powinny być suche, wyposażone w systemy wentylacyjne, gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne.

Lubuscy policjanci przypominają osobom, które będą używać fajerwerków, aby robić to zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, które znajdują się w instrukcji obsługi. Z tą powinnyśmy się koniecznie zapoznać przed wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych. Pamiętajmy, że osobami uprawnionymi do ich używania są wyłącznie osoby pełnoletnie. - Korzystanie z fajerwerków wymaga od nas 100% skupienia więc nie używajmy ich po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. - apeluje st. sierż. Mateusz Sławek z Zespołu Prasowego KWP w Gorzowie Wlkp.

Pamiętajmy, że używając materiałów pirotechnicznych w sposób nieodpowiedni możemy narazić się na konsekwencje prawne wynikające z naruszenia przepisów związanych z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, a także z narażaniem innych osób na niebezpieczeństwo. Dlatego zanim zdecydujemy się na wykorzystanie fajerwerków upewnijmy się, że nie będziemy nikomu przeszkadzać i co najważniejsze, że nie wyrządzimy krzywdy innej osobie.

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach

 1. Kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 2. Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 3. Nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
 4. Wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
 5. Nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 6. Nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
 7. Nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
 8. Po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 9. Nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
 10. Nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 11. Przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 12. Nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u