Kolejny sukces lubuskiego in vitro

22 listopad 2019
Kolejny sukces lubuskiego in vitro Redakcja

Szesnaście ciąż (11 ciąż pojedynczych i 5 ciąż mnogich) - to efekty drugiej edycji programu in vitro realizowanego przez samorząd województwa.

- To szczęście kilku rodzin. Efekty pokazują, że było warto. Dlatego w kolejnym roku będziemy kontynuować ten program - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. W 2020 r. na ten cel zaplanowano 500 tys. zł. W tym roku było to 200 tys. zł, a w 2018 r. 100 tys. zł.

Koszt jednorazowego dofinansowania przez Samorząd Województwa do procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro tj. w przypadku dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie z wykorzystaniem męskich lub żeńskich komórek rozrodczych wynosi 5 000,00 złotych lub w przypadku procedury adopcji zarodka wynosi 2 000,00 zł.

Główne kryteria kwalifikacji par są:

  • zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego;
  • niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną;
  • wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia;
  • spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka.

Udział w Programie gwarantuje Uczestnikom możliwość trzykrotnego zapłodnienia (pod warunkiem niewykorzystania przez Realizatora środków przewidzianych na realizację Programu w okresie objętym umową).

Celem Programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – stanowiących populację docelową – w okresie objętym Programem

Samorządowy program „in vitro” otrzymał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie.

2019 rok

Realizator: InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu,

- 16 ciąż, w tym: 11 ciąż pojedynczych, 5 ciąż mnogich

Kwota dofinansowania: 199 000 zł

2018 rok

Realizator: INVICTA – Oddział we Wrocławiu

- 7 ciąż, w tym: 1 ciąża bliźniacza, 4 urodzonych dzieci, 2 ciąże w trakcie (na chwilę obecną brak informacji o rozwiązaniu)

Kwota dofinansowania: 99 960 zł

Obecnie w Polsce około 20 % par, czyli już niemal co piąta para, aby mieć dziecko, potrzebuje lekarskiej pomocy. Medycyna potrafi im pomóc coraz skuteczniej. Jednak dostępne, najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia są drogie i niefinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stąd tylko część z niepłodnych par sięga po pomoc specjalisty.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u