Europejska Agencja Oceny Leków badając rutynowo lek na cukrzycę metforminę, wykryła w nim śladowe ilości N-nitrozodimetyloamin. Podczas zwołanej dziś w Lubuskim Oddziale NFZ w Zielonej Górze konferencji eksperci informowali, że substancje te są powszechnie używane w żywności konserwowanej, które są wynikiem procesów technologicznych. Są także wynikiem produkcji niektórych leków.
- Metformina jest lekiem sprawdzonym i od kilkunastu lat podawana ludziom chorym nie tylko na cukrzycę ale również na otyłość - mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Kardiologii. - Z wielu badań wynika, że stężenia te są o wiele niż dopuszczalne do przyjęcia i mniejsze niż zawarte w codziennej żywności, np. wędzonej wędlinie.
Eksperci informują, że pacjenci powinni dalej lek przyjmować a lekarze bez wahania go wypisywać.
- Odstawienie leków może wiązać się z szybko pojawiającymi się objawami cukrzycy i to jest najbardziej niebezpieczne dla pacjentów - dodaje prof. Jacek Różański, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Chorób Wewnętrznych.
Oczywiście, przyjmowanie dużej ilości tej substancji może sprzyjać procesowi powstania nowotworu, ale do tego potrzebny jest długi okres przyjmowania i jego duże stężenie. Ale tak dzieje się z każdym lekiem, który po prostu przedawkujemy.