Leki na cukrzycę nie są niebezpieczne (FILM)

04 grudzień 2019
Leki na cukrzycę nie są niebezpieczne Adobe Stock

Nagła panika, która ogarnęła dziś niemal 2 miliony cukrzyków w Polsce jest nieuzasadniona. Jak informują eksperci zawartość N-nitrozodimetyloamin w jednym z leków jest znikoma. Większą dawkę przyjmujemy codziennie w pokarmach.

Europejska Agencja Oceny Leków badając rutynowo lek na cukrzycę metforminę, wykryła w nim śladowe ilości N-nitrozodimetyloamin. Podczas zwołanej dziś w Lubuskim Oddziale NFZ w Zielonej Górze konferencji eksperci informowali, że substancje te są powszechnie używane w żywności konserwowanej, które są wynikiem procesów technologicznych. Są także wynikiem produkcji niektórych leków.

- Metformina jest lekiem sprawdzonym i od kilkunastu lat podawana ludziom chorym nie tylko na cukrzycę ale również na otyłość - mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Kardiologii. - Z wielu badań wynika, że stężenia te są o wiele niż dopuszczalne do przyjęcia i mniejsze niż zawarte w codziennej żywności, np. wędzonej wędlinie.

Eksperci informują, że pacjenci powinni dalej lek przyjmować a lekarze bez wahania go wypisywać.

- Odstawienie leków może wiązać się z szybko pojawiającymi się objawami cukrzycy i to jest najbardziej niebezpieczne dla pacjentów - dodaje prof. Jacek Różański, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Chorób Wewnętrznych.

Oczywiście, przyjmowanie dużej ilości tej substancji może sprzyjać procesowi powstania nowotworu, ale do tego potrzebny jest długi okres przyjmowania i jego duże stężenie. Ale tak dzieje się z każdym lekiem, który po prostu przedawkujemy.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.