Rok 2025 przynosi zmiany w organizacji ferii zimowych, które wejdą w życie od przyszłego roku szkolnego. Nadchodząca przerwa zimowa będzie ostatnią realizowaną według dotychczasowych zasad, co budzi zainteresowanie zarówno uczniów, jak i rodziców. Na czym polega zmiana? Zobaczcie sami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:
Harmonogram ferii zimowych 2025
Tradycyjnie, ferie zimowe odbywają się w czterech terminach, zależnych od województwa. W związku z tym, w roku 2025 plan wygląda następująco:
- 20 stycznia – 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
- 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
- 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
- 17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Co się zmieni od 2026 roku?
Ministerstwo Edukacji zapowiedziało, że w przeciwieństwie do obecnego roku od 2026 ferie zimowe będą organizowane na nowych zasadach. Konkretnie w nowych terminach. Celem zmian jest równomierniejsze rozłożenie obciążenia infrastruktury turystycznej oraz większa elastyczność w dostosowywaniu kalendarza szkolnego do potrzeb lokalnych społeczności. W rzeczywistości może być zupełnie odwrotnie. Terminy ferii zimowych 2026:
- 19 stycznia – 1 lutego 2026: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie,
- 2 lutego – 15 lutego 2026: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie,
- 16 lutego – 1 marca 2026: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie
Reakcje uczniów i rodziców
Opinie na temat planowanych zmian są podzielone. Wielu rodziców uważa, że ta zmiana może znacząco wpłynąć na obłożenie ośrodków wypoczynkowych i dostępność miejsc noclegowych w popularnych kurortach zimowych.
Pozostałe dni wolne od nauki w 2025
W drugim semestrze roku szkolnego, tuż po zakończeniu ferii zimowych, uczniowie rozpoczną odliczanie do kolejnej przerwy od nauki.
- 6 stycznia – święto Trzech Króli
- 17 kwietnia – 22 kwietnia: wiosenna przerwa świąteczna
- 1 maja – Święto pracy
- 2 maja – w związku z dniami dyrektorskimi
- w maju na dodatkowe wolne mogą liczyć uczniowie szkół podstawowych (13-15 maja) gdy egzamin rozpoczną ósmoklasiści oraz ponadpodstawowych ze względu na matury,
- 19 czerwca – Boże Ciało
- 28 czerwca – 31 sierpnia: z pewnością najbardziej wyczekiwane – WAKACJE!
Ferie zimowe 2025 będą ostatnią przerwą zimową organizowaną według dobrze znanego systemu i dlatego warto wykorzystać tegoroczne ferie, by cieszyć się tradycyjną formułą zimowego odpoczynku.
Chcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na reklama@newslubuski.pl.
Redakcja poleca: