Jerzy Owsiak: Ten system jest niewydolny

01 marzec 2020

Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze był organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Wyzwania psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie”.

Wykładowcami byli wybitni specjaliści z dziedziny psychiatrii oraz psychologii dzieci i młodzieży z wielu krajów. Wśród ekspertów był również Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

- Sam byłem kiedyś w takim domu i szybko z pacjenta stałem się terapeutą. Cały obraz szpitali psychiatrycznych jest mi bliski. Gdy przeczytałem raport o stanie szpitali postanowiłem, że musimy się za to zabrać - mówił podczas spotkania Jurek Owsiak. - Do tej pory Fundacja zaopatrzyła 37 ośrodków w między innymi 798 łóżek, dwa razy tyle kompletów pościeli, specjalne testy oraz pufy do zajęć terapeutycznych. Wszystko za ponad 4 mln zł. Ale to dopiero początek. 

Owsiak zaznaczał jak ważne jest to aby dziś, w dobie wszechobecnego hejtu w szkołach zatrudnieni byli psychologowie.

- Takie obietnice stawiał przed nami prezydent Andrzej Duda w kampanii prezydenckiej w 2015. Nic z tego nie zostało spełnione. Od tej pierwszej wizyty wszystko zależy. Teraz dziecko nie ma gdzie pójść. Dobrze wiemy, że czasami wystarczy rozmowa, przytulenie...

11. marca w Senacie odbędzie się debata „Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową". Organizatorem spotkania jest prof. Tomasz Grodzki oraz Fundacja.

- Polacy będą mogli usłyszeć, że system jest kompletnie niewydolny. Sytuacja jest rozpaczliwa. Szpitale są przeładowane, nie są reformowane, brakuje lekarzy, tak na prawdę brakuje wszystkiego - kontynuował Owsiak.

Debatę będzie można śledzić w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych Senatu RP i WOŚP. 

Zdjęcia: Studio W66

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.