Szpital zakaźny w Gorzowie już działa. "Diagnostyka do 4 godzin" (ZDJĘCIA)

16 marzec 2020
Autor: 
Szpital zakaźny w Gorzowie już działa. "Diagnostyka do 4 godzin" Fot. WSzW Gorzów Wlkp.

Już dziś w Gorzowie Wielkopolskim ruszył Jednoimienny Szpital Zakaźny. Docelowo znajdzie się tu 200 łóżek, w tym 20 do intensywnej opieki medycznej.

Uruchomienie szpitala zajęło zaledwie trzy dni. Newralgicznym elementem tego zadania było ewakuowania pacjentów do innych placówek. W szeroko zakrojonej akcji pomagało wojsko, straż pożarna i firmy zajmujące się transportem medycznym. Szpital był w stałym kontakcie z rodzinami chorych. W nowych placówkach wszyscy zostali przebadani. Ewakuowano łącznie 130 osób.

200 łóżek, w tym 20 do intensywnej opieki medycznej

Jednoimienny Szpital Zakaźny jest jedną z 19 takich placówek w kraju. - Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi lub zakażonymi koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 procent miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe - mówił 12 marca szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

I tak w gorzowskim szpitalu docelowo znajdzie się tu 200 łóżek, w tym 20 z respiratorami. - Obecnie gotowych jest już 100 zakaźnych łóżek - informuje Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Za utworzenie Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego i pracę w nim odpowiada Piotr Dębicki, ordynator Oddziału Reumatologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych. Pacjentami zajmować się będzie 7 lekarzy i 37 pielęgniarek wyposażonych w niezbędne środki ochrony osobistej.

Diagnostyka do 4 godzin

Gorzowski szpital otrzymał na walkę z koronawirusem wsparcie z rezerwy kryzysowej zarządu województwa lubuskiego w wysokości 620 tysięcy złotych. Za te pieniądze szpital kupi analizator i macierz dla szpitalnej Pracowni Mikrobiologii. Sprzęt zagwarantuje przyspieszenie diagnostyki w kierunku wykrywania SARS-CoV-2 do 4 godzin.

Szpital zakupił też 300 testów immunochemicznych do diagnostyki koronawirusa. Pracownia Mikrobiologii do odwołania pracuje w trybie całodobowym.

Przeczytaj też: Potrącony pies utknął pod autem. Z pomocą przybyli strażacy z Kłodawy (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u