Szkoły zamknięte na kolejny miesiąc. Matury już w czerwcu. Sprawdź nowe decyzje rządu

24 kwiecień 2020
Autor: 
Szkoły zamknięte na kolejny miesiąc. Matury już w czerwcu Fot. Adam Guz / KPRM

W czerwcu odbędzie się egzamin maturalny. W podobnym terminie do testów zasiądą też ósmoklasiści. Znamy kolejne decyzje rządu w sprawie działalności szkół.

Na piątkowej konferencji Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół. Rząd zdecydował o dalszym ograniczeniu pracy placówek do 24 maja.

Matura w czerwcu

- Egzamin maturalny odbędzie się. Wyznaczyliśmy daty dość odlegle i bezpieczne. Matura2020 rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne - mówił minister Piontkowski.

Jeśli chodzi o maturę, rząd przewiduje także dodatkowy egzamin dla osób, którym nie pozwolą wyjątkowe warunki czy kondycja zdrowotna. Będzie to na początku lipca. Poprawki egzaminów maturalnych planowane są na początek września.

Co z egzaminem ósmoklasisty? Jak z zawodowymi?

Jak poinformowali rządzący, ósmoklasiści zasiądą do egzaminu w terminie 16-18 czerwca. Zmiana czeka też egzaminy zawodowe. Te w formule 2012 i 2017 zostaną przeprowadzone w terminie 22 czerwca - 9 lipca, natomiast w dniach 17-28 sierpnia odbędą się egzaminy w formule 2019.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że egzaminy będą przeprowadzone z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa. Stąd między innymi rezygnacja ustnej formy sprawdzenia wiedzy.

- Nasze działania na przyszłość będą zależeć od tego, jak zachowamy się dzisiaj. Da nam to szansę na zdejmowanie tych ograniczeń, ale tylko jeśli zachowamy się rozsądnie - mówił Szumowski.

Przeczytaj też: Zielonogórscy strażacy sami produkują płyn do dezynfekcji (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u