Osadzeni w Zakładzie Karnym w Krzywańcu uczą się nowych zawodów. "To szansa na lepsze życie na wolności"

21 grudzień 2020
Autor: 
Osadzeni w Zakładzie Karnym w Krzywańcu uczą się nowych zawodów Fot. ZK Krzywaniec

Skazani z Zakładu Karnego w Krzywańcu regularnie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe. Teraz w jednostce zorganizowano kursy z trzech zakresów. Dzięki temu osadzeni wyjdą na wolność z fachem w ręku.

Szkolenia dla osadzonych odbywają się w jednostce już od kilku lat. Teraz udało zorganizować się trzy kursy zawodowe: ogrodnik terenów zieleni, brukarz oraz tapicer. Kursanci zdobywają nie tylko wiedzę i umiejętności. Uczą się też np. sporządzania dokumentów aplikacyjnych, zachowania podczas rozmowy z pracodawcą i pierwszej pomocy.

- To ważne umiejętności, szczególnie dla skazanych, którzy przez wiele lat przebywali w zakładzie karnym. Rynek pracy cały czas się zmienia i bez uaktualnienia wiedzy i umiejętności w tym zakresie osadzonym po opuszczeniu jednostki trudno byłoby się odnaleźć w nowych realiach - informuje st. chor. Katarzyna Ruszkowska, wychowawca działu penitencjarnego.

Szkolenia są bardzo ważne dla uczestników. - To dla mnie szansa na lepsze życie na wolności. Lepsze życie dla mnie i dla mojej rodziny, moich dzieci. Oni są dla mnie najważniejsi - podkreśla Krzysztof, osadzony biorący udział w kursach.

Praca jeszcze przed wyjściem na wolność

Program realizowany przez Zakład Karny w Krzywańcu pozwala zdobyć kwalifikacje zawodowe osadzonym, którzy m.in. posiadają tylko wykształcenie podstawowe lub nigdy nie pracowali. Co ważne jego uczestnicy znajdą zatrudnienie jeszcze w trakcie odbywania kary.

- Takie przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie po opuszczeniu zakładu karnego minimalizuje ryzyko powrotu do przestępstwa - dodaje st. chor. Ruszkowska.

Przeczytaj też: Sylwester 2020: Zielona Góra rozdaje tabletki uspokajające dla zwierząt

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u