Kruche włosy i łamliwe paznokcie? To musi być zła suplementacja!

01 lipiec 2021
Autor:  Artykuł partnera
Kruche włosy i łamliwe paznokcie? To musi być zła suplementacja!

Problemy z kondycją włosów i paznokci mogą mieć wiele przyczyn. Nieodpowiednia pielęgnacja, zbyt częste farbowanie czy rozjaśnianie włosów, a także praca z detergentami potrafią im mocno zaszkodzić. Jednak co zrobić, kiedy eliminacja czynników zewnętrznych nie przynosi pożądanych efektów? W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy naszemu organizmowi nie brakuje składników, które jesteśmy w stanie uzupełnić poprzez właściwą suplementację.

Co zawierają suplementy na włosy i paznokcie?

Wybór preparatów dedykowanych tego typu problemom jest ogromny. Stosowane są tu różne grupy substancji czynnych:

  • surowce roślinne (np. ziele skrzypu, pokrzywy, czy pędy bambusa)
  • witaminy (np. biotyna, pantoteinian wapnia)
  • minerały (np. miedź, cynk)
  • aminokwasy (np. cystyna, metionina)

W suplementach pojawiają się różne kombinacje i dawki tych składników. Spośród wielu tabletek na włosy i paznokcie możemy przykładowo zdecydować się na preparaty z samą biotyną w bardzo dużej dawce - 5 lub 10 mg. Często przyczyną problemów jest niedobór właśnie tej substancji i w takim przypadku świetnie sprawdzą się takie ilości biotyny, natomiast jeśli po miesiącu lub dwóch suplementacji nie zauważymy poprawy, najlepiej będzie zmienić preparat.

Działanie preparatów poprawiających kondycję włosów i paznokci

Najpopularniejszym składnikiem pochodzenia roślinnego jest bez wątpienia krzemionka, zazwyczaj pozyskiwana z pędów bambusa i ziela skrzypu polnego. Krzem stanowi istotny składnik budulcowy włosów i paznokci, jego suplementacja przyspieszy też ich wzrost. Innym surowcem roślinnym, o którym warto pamiętać jest pokrzywa. To kolejne cenne źródło witamin i minerałów, które dodatkowo może zmniejszać przetłuszczanie się włosów. Również znajdziemy ją w składach wielu tabletek na włosy i paznokcie. Często w suplementach możemy się też spotkać z drożdżami - to bogate źródło witamin z grupy B (w tym biotyny) oraz mikroelementów. Te ostatnie odgrywają dużą rolę w poprawie stanu włosów i paznokci:

  • cynk - stymuluje włosy do wzrostu, jego niedobór może prowadzić do ich nadmiernego wypadania
  • miedź - uczestniczy w syntezie kolagenu, w związku z tym wzmacnia też skórę
  • selen - jego niedobór może powodować łupież i przetłuszczanie się włosów
  • mangan - gdy w naszym organizmie jest za mało tego pierwiastka, możemy spodziewać się zwiększonej łamliwości i włosów oraz rozdwajania się końcówek

Aminokwasy i witaminy

Bardzo istotną grupą składników są także aminokwasy siarkowe - cystyna, metionina i glutamina. Siarka jest kolejnym elementem budulcowym włosów i paznokci, w związku z czym ich suplementacja wspomaga i przyspiesza procesy regeneracji. Oprócz nich warto przyjrzeć się argininie - ten aminokwas wspomaga mikrokrążenie w skórze głowy, a przez to poprawia kondycję włosów i zmniejsza ich wypadanie.

Często dodatkowymi składnikami suplementów są też witaminy, np. A oraz E, które poprawiają stan skóry, czy witaminy z grupy B. Wśród nich jest, chociażby biotyna, ale także kwas foliowy i pantotenowy, które również korzystnie wpływają na kondycję włosów.

Inne przyczyny wpływające na nasze włosy

Nie zapominajmy, że zły stan włosów i paznokci może mieć też inne, bardziej poważne przyczyny. Często stres przejawia się zwiększonym wypadaniem włosów, również zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą wpływać na ich wygląd i kondycję. Obserwujmy swój organizm i odczytujmy sygnały, jakie nam daje - jeśli suplementacja różnych składników nie pomaga, warto udać się z tym problemem do lekarza i zrobić podstawowe badania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u