Do czego służą zestawy naprawcze do opon?

05 sierpień 2021
Autor:  Artykuł partnera
Do czego służą zestawy naprawcze do opon?

Zestawy naprawcze to lekarstwo na szybką i skuteczną naprawę sprzętu wakacyjnego. Najlepszą opinią cieszą się zestawy niemieckiej firmy REMA TIP-TOP. Dostępne od kilkudziesięciu lat produkty tej firmy cieszą się niesłabnącą popularnością i są wybierane także przez profesjonalnych kolarzy.

REMA TIP-TOP jest liderem w materiałach naprawczych do opon samochodowych, jej doświadczanie w materiałach naprawczych do gumy zostało przeniesione na inne rodzaje gumowych produktów – dętki rowerowe, sprzęt turystyczny czy nawet naprawa odzieży przeciwdeszczowej.

Zestawy naprawcze umożliwiają samodzielną naprawę produktów z gumy w warunkach domowych. Są one często także ostatnią deską ratunku w przypadku uszkodzeń produktów z miękkiego PCV, jak np. namiotów, dętek rowerowych czy materaców do pływania po wodzie. Tego typu uszkodzenia najczęściej powstają w miejscach, w których trudno o dostępność profesjonalnych narzędzi i materiałów naprawczych.

Co zawierają zestawy naprawcze?

Zestawy naprawcze zawierają w sobie wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzenia naprawy. Na dodatek nie wymagają specyficznej wiedzy czy umiejętności. Nie potrzebna także jest jakaś specjalna siła, aby przeprowadzić cały proces naprawy. Jest w stanie poradzić sobie z nim kobieta a nawet nastoletnie dziecko.

Zestawy naprawcze dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj naprawianego sprzętu. Najmocniej reprezentowaną grupą produktów są zestawy do napraw dętek rowerowych. Dzielą się one na podstawie rodzajów rowerów, na zestawy do napraw rowerów górskich, wyścigowych, czy też zestawy uniwersalne do każdego typu roweru. Zestawy do napraw dętek rowerowych mogą także zawierać różną liczbę elementów, być bardziej bądź nieco mniej rozbudowane.

Coraz bardziej popularne są specjalne łatki, tak zwane QUICK PATCH - niewielkie przezroczyste łatki, które idealnie sprawdzają się do szybkiej naprawy dętki rowerowej, ale także poradzą sobie skutecznie z naprawą materaca dmuchanego. W jednym zestawie jest aż 6 łatek. Łatwo je ze sobą zabrać, zajmują mało miejsca i są lekkie. Charakterystyczną ich cechą jest to, że są to łatki samoprzylepne, co umożliwia natychmiastową eksploatację dętki po naprawie.

Jak wygląda proces naprawy zestawami naprawczymi?

Przede wszystkim opiera się na dokładnym przejrzeniu instrukcji naprawy, dołączonej do opakowania. Słowo "przejrzeniu" jest tu o tyle trafione, że instrukcja ma postać obrazkową, gdzie cała naprawa jest przedstawiona krok po kroku.

Przykładowa instrukcja dla zestawu do naprawy sprzętu turystycznego, prezentujemy poniżej:

NaprawaOpon05.08.21 1

Dzięki takiej formie łatwiej jest zapamiętać poszczególne etapy, a elementy krytyczne, takie jak długość czasu, który należy poświęcić na przytrzymanie łatki, jest czytelnie wskazana w instrukcji, podobnie jak wielość zastosowań zestawu.

Proces naprawy w skrócie opiera się na oczyszczeniu miejsca uszkodzenia, przygotowanie wierzchniej części gumy poprzez szorstkowanie załączonym do zestawu papierem ściernym, następnie aplikacji kleju, przyklejeniu łątki i jej dociśnięciu. Ostatnim elementem jest czas potrzebny na sklejenie łatki, tak aby klej dobrze trzymał w miejscu uszkodzenia oraz jeśli naprawa dotyczy np. materaca dmuchanego lub opony - napełnieniu naprawionego sprzętu powietrzem. W przypadku łatek typu QUICK PATCH, które zawierają same w siebie substancję klejącą, nie jest wymagany dodatkowy klej. Dzięki temu sama łatka i papier ścierny stanowią cały zestaw.

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku popularnego uszkodzenia dętki rowerowej, ponieważ o ile sam proces naprawy potrwa około 5 minut to przed nim należy zdemontować dętkę. Pomocna w takiej sytuacji jest łyżka do demontażu opon, która jest także dodawana do wybranych zestawów naprawczych. Za jej pomocą demontaż dętki jest znacznie ułatwiony. Łyżki do montażu opon rowerów można również kupić oddzielnie.

Ciekawostką w zestawach naprawczych do dętek rowerów górskich są naboje na CO2, dzięki którym można naprawione koło szybko i bezpiecznie napompować. Koszt takiego rozbudowanego zestawu do naprawy to około pięćdziesięciu złotych, zawiera poza wspomnianymi nabojami, 7 łatek, papier ścierny do szorstkowania gumy , wkładki sprężynkowe, adapter zaworu samochodowego do pompki rowerowej, łyżkę do demontażu i oczywiście płyn wulkanizacyjny. Jeden zestaw starczy więc na naprawę więcej niż jednego uszkodzenia. Na pewno taki zestaw jest w stanie uratować pięknie zaplanowaną wycieczkę rowerową w górach i uchronić nas przed koniecznością powrotu z niej transportując uszkodzony rower.

Zestawy naprawcze - podsumowanie

Zestawy naprawcze to nie tylko produkty do naprawy sprzętu turystycznego czy rowerowego. Dostępne są na rynku (np. w sklepie https://sklep.tiptopol.pl/zestawy-naprawcze.html) także zestawy do dętek motocyklowych, aut osobowych a nawet do dętek samochodów ciężarowych czy pojazdów rolniczych. Oczywiście im większe koło tym jego demontaż jest trudniejszy i bardziej czasochłonny, wymaga też specjalnych maszyn i urządzeń, dlatego procesu naprawy nierzadko właściciel pojazdu nie jest w stanie wykonać samodzielnie.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u