Czy luteina może korzystnie wpływać na wzrok?

10 sierpień 2021
Czy luteina może korzystnie wpływać na wzrok?

Twoje oczy potrzebują różnych składników odżywczych dla zachowania ich optymalnego zdrowia. Jednym z kluczowych organicznych związków w przypadku utrzymania dobrej kondycji widzenia jest luteina – karotenoid o właściwościach przeciwzapalnych.

Czym skutkuje jego niedobór? Jak możesz pozyskać ten składnik odżywczy z diety? Czy warto go suplementować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, dotyczące luteiny i zdrowia oczu.

Co to jest luteina?

Jak wspominaliśmy, luteina (www.auraherbals.pl) należy do rodziny przeciwutleniaczy – karotenoidów. To rodzaj naturalnych związków chemicznych, które znajdują się w komórkach wielu roślin.

Odpowiadają m.in. za jaskrawoczerwone, pomarańczowe i żółte odcienie różnych owoców lub warzyw. Te pigmenty odgrywają ważną rolę nie tylko w zdrowiu roślin. Zapewniają także liczne korzyści osobom, które je spożywają. Do luteiny podobna jest zeaksantyna. To równie ważny składnik odżywczy, pomagający zachować prawidłowe widzenie. Luteina i zeaksantyna są jedynymi karotenoidami, które gromadzą się w siatkówce ludzkiego oka. Koncentrują się one głównie w okolicy plamki, znajdującej się z tyłu tego narządu. Są niezbędne dla utrzymania prawidłowego widzenia.

Co wiadomo o korzyściach płynących z luteiny dla zdrowych oczu?

Jako silne przeciwutleniacze, luteina i zeaksantyna mogą chronić Twoje ciało, a zwłaszcza oczy, na wiele sposobów. Te wyjątkowe związki chemiczne pomagają m.in.: tłumić stany zapalne, bronić organizm przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym, poprawić ostrość widzenia i wrażliwość na kolorystyczne kontrasty, chronić tkankę oka przed uszkodzeniem przez światło słoneczne oraz zabezpieczać oczy przed szkodliwym światłem niebieskim. Oprócz wymienionych korzyści istnieją również dowody na to, że luteina i zeaksantyna mogą chronić przed takimi chorobami oczu, jak zwyrodnienie plamki żółtej, postępujące z wiekiem, retinopatia cukrzycowa, zespół suchego oka lub zaćma.

Jak dostarczać organizmowi luteinę?

Odpowiednią dawkę luteiny mogą zapewnić Ci różnorodne produkty spożywcze. Najwięcej tego wyjątkowego składnika znajduje się w zielonych warzywach liściastych, takich jak: jarmuż, szpinak, sałata, brokuły, pietruszka, bazylia, por czy groszek. Luteinę możesz również znaleźć w: żółtku jaja, czerwonej papryce, kukurydzy, pistacjach oraz pszenicy. Związek ten wchłania się najlepiej, gdy jest przyjmowany z pokarmem o wysokiej zawartości tłuszczu. Chociaż zbilansowana dieta jest zazwyczaj najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoborów luteiny, możesz również zapewnić ją swojemu organizmowi za pomocą suplementów. Często spotyka się produkty, które obejmują również inne składniki, takie jak wspomniana zeaksantyna czy witamina A.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Weź udział w wirtualnym biegu. Pomóż potrzebującym dzieciom

  Weź udział w wirtualnym biegu. Pomóż potrzebującym dzieciom

  W tym roku rusza 7. edycja sztafety maratońskiej Electrum Ekiden. Tym razem zawodnicy w sześcioosobowych zespołach będą mogli pokonać dwa dystanse. 20 kilometrów w zespole pięcioosobowym lub dystans maratonu 42.195m w wersji wirtualnej w dowolnym miejscu a przy okazji wesprzeć szczytny cel. Dochód z wpisowego zostanie przekazany na rzecz Fundacji Pomóż Im prowadzącej białostockie hospicjum dla dzieci.

 • Żołnierz WOT przebiegnie 575 km dla małej Hani

  Żołnierz WOT przebiegnie 575 km dla małej Hani

  Z Helu do Dąbia to 575 km i taki dystans dla chorej Hani przebiegnie żołnierz 151 batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny. Akcja ma na celu rozpropagowanie aukcji i zbiórki pieniędzy dla chorej dziewczynki, która odbędzie się w sobotę w Dąbiu pod Krosnem Odrzańskim.

 • Dlaczego warto ćwiczyć fitness?

  Dlaczego warto ćwiczyć fitness?

  Nie od dziś wiadomo, że dbanie o aktywność fizyczną ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia fitness to jedna z ulubionych form aktywności kobiet - są energiczne, angażujące wszystkie mięśnie i spalają dużo kalorii. Dlaczego warto się na to zdecydować i jaki sport wybrać?

 • Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

  Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

  Niektóre choroby sukcesywnie prowadzą do zaniku sprawności. Przewlekle schorzenia układu nerwowego mogą sprawiać, że dana osoba z biegiem czasu przestaje chodzić, samodzielnie się myć, a nawet zostaje przykuta do łóżka na lata. Jedną z takich chorób neurodegeneracyjnych jest stwardnienie rozsiane. Skąd ono się wzięło? Jakie są jego objawy? Jak wyglądają metody lecznicze? I czy da się wyjść z tej choroby?

 • Co zrobić kiedy zaginęło Ci zwierzę?

  Co zrobić kiedy zaginęło Ci zwierzę?

  Psy są wiernymi towarzyszami ludzi od wielu tysięcy lat. Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez czworonożnego przyjaciela. Wielu z nas także wierzy, że pies nigdy się nie zgubi. Niestety, nie wszystko można przewidzieć.

 • Czas i pieniądze ceną życia 4-miesięcznej Ani

  Czas i pieniądze ceną życia 4-miesięcznej Ani

  Ania ma tylko 4 miesiące. Po urodzeniu dostała 10 punktów w skali Apgar. Przez dwa miesiące rozwijała się jak każdy zdrowy noworodek, a choroba nie dawała żadnych objawów. Dziś dziecko walczy o życie. Bez pomocy ludzi walka długo nie potrwa.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u