Pracownicy z Ukrainy - jak wyglądają formalności związane z zatrudnianiem w czasie pandemii?

31 sierpień 2021
Autor:  Artykuł partnera
Pracownicy z Ukrainy - jak wyglądają formalności

Wbrew obawom, pandemia niewiele zmieniła na rynku pracy, nawet w kontekście zatrudniania pracowników z Ukrainy. Nadal obowiązują wobec nich te same uproszczone procedury urzędowe, co zdecydowanie ułatwia sprawę. Na co zwrócić uwagę i jak zatrudniać Ukraińców w czasie pandemii? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Solidny pracownik z Ukrainy

Zastanawiasz się skąd wzięła się popularność pracowników z Ukrainy i dlaczego polscy pracodawcy tak lubią ich zatrudniać? Okazuje się, że nie zawsze względy ekonomiczne decydują o podjęciu współpracy, choć faktem jest, że polskie płace - nawet te minimalne - pozostają nadal atrakcyjne dla kandydatów zza wschodniej granicy. Pamiętajmy, że zdecydowana większość pracowników z Ukrainy emigruje tu jednak w celach zarobkowych.

Dla polskich przedsiębiorców, zatrudnianie pracowników z Ukrainy bywa bardziej korzystne niż współpraca z rodakami. Dzieje się tak choćby dlatego, że nasi sąsiedzi zdecydowanie rzadziej zmieniają pracę, doceniając stabilność zatrudnienia. Ponadto solidnie wywiązują się ze swoich obowiązków i starają się wykonywać je z należytą starannością. Pandemia nie zmieniła tu zbyt wiele, poza okresowymi obostrzeniami dotyczącymi przekraczania granic i koniecznej kwarantanny. W dobie szczepień i w kolejnym roku pandemii, wydaje się, że nie czekają nas w tym zakresie już większe zaskoczenia.

Procedura zatrudniania pracowników z Ukrainy

Jeśli szukasz kandydata do pracy za wschodnią granicą, możesz korzystać z uproszczonej procedury zatrudniania Ukraińców, Rosjan, Białorusinów, Gruzinów, Mołdawian i Armeńczyków. Dzięki temu omijasz wielotygodniowe formalności. Wystarczy złożyć oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Nie będzie konieczności badania rynku pracy i wystawiania zaświadczenia przez Starostę, dzięki czemu zyskasz sporo czasu. Na mocy oświadczenia możesz zatrudniać Ukraińca przez pół roku w ciągu 12 miesięcy, ale jeśli zależy Ci na pracowniku na dłużej, wówczas po zatrudnieniu Twojego kandydata na mocy umowy o pracę, po 3 miesiącach możesz już wnioskować o wydanie dla niego zezwolenia o pracę. Pamiętaj tylko, że na umowie musi nadal widnieć to samo stanowisko pracy oraz niezmienne warunki zatrudnienia.

Łatwiejsza droga do zatrudniania pracowników z Ukrainy

Wydaje się, że uproszczone procedury realnie pomagają przedsiębiorcom w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy, jednakże robiąc to pierwszy raz, łatwo mieć obawy czy samodzielne załatwianie formalności jest najlepszą drogą. Na szczęście możliwości pozyskania Ukraińców do pracy jest obecnie całkiem sporo. Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań w tym zakresie jest outsourcing pracowników i współpraca z agencją, która nie tylko zadba o bezbłędną rekrutację, ale także weźmie na siebie wszystkie obowiązki pracodawcy. Outsourcing to bowiem taka forma umowy trójstronnej, w której to agencja pełni rolę faktycznego zatrudniającego, zaś przedsiębiorca otrzymuje odpowiedniego kandydata do pracy od zaraz. Dzięki temu zyskuje sporo czasu, nie zajmując się sprawami kadrowymi, a w razie konieczności nie musi dbać o kolejną rekrutację.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u