Upadłość konsumencka - jakie konsekwencje za sobą niesie?

05 luty 2022
Autor:  Artykuł partnera
Upadłość konsumencka - jakie konsekwencje za sobą niesie?

Upadłość konsumencka to nierzadko jedyna korzystna opcja, aby wyjść ze spirali długów. Korzystają z niej osoby, które doświadczyły bankructwa i nie są w stanie samodzielnie spłacić swoich zobowiązań na czas. Jest to rozwiązanie, które pozwala wyjść na prostą i przestać żyć w cieniu własnych błędów z przeszłości. Mimo tego, że upadłość konsumencka dotyczy konsumentów, to w znacznej większości tak naprawdę nie wiedzą, do czego ona prowadzi. Poniżej przedstawimy najważniejsze konsekwencje związane z tym pojęciem.

Co należy zrobić przed stworzeniem wniosku o upadłość konsumencką?

Sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z bardzo dokładną analizą dłużnika i przeprowadzeniem kilku czynności. To przede wszystkim ustalenie ilu jest wierzycieli i jaka jest dokładna wysokość zadłużenia.

Następnym krokiem jest zebranie wszystkich dowodów, które wskazują na przyczynę niewypłacalności dłużnika oraz określenie, czy wobec niego prowadzone są już postępowania sądowe, egzekucyjne, czy windykacyjne.

Kolejnym etapem przed złożeniem wniosku o upadłość jest obliczenie dochodów dłużnika oraz kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, a także oszacowanie posiadanego majątku.

Jeszcze przed sporządzeniem wniosku zadłużeniu konsumenci spotykają się z kilkoma problemami. Najczęściej jest to trudność w oszacowaniu wartości całkowitego zadłużenia, oraz kto i ilu jest wierzycieli. Dzieje się tak zwykle, ponieważ zadłużeni zrywają kontakty z pożyczkodawcami i nie odbierają korespondencji oraz telefonów.

Aby jednak skutecznie dowiedzieć się, jaka jest wartość długu i ile tak naprawdę jest wierzycieli, powinniśmy

  • skontaktować się z komornikiem lub wierzycielem,
  • skierować zapytanie do sądu odnośnie postępowań toczących się przeciwko dłużnikowi.

Kancelarie specjalizujące się w pomocy przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszystkie te kwestie są w stanie ustalić za nas. Współpraca z kancelarią pozwala oszczędzić sporo czasu i uniknąć błędów formalnych przy składaniu wniosku oraz w dalszym postępowaniu. Przeczytaj więcej na: https://upadlosckonsumenta24.pl

Warto także mieć wiedzę na temat tego, jakie dokumenty warto zgromadzić przed sporządzeniem wniosku o upadłość konsumencką. Są to: umowy potwierdzające zadłużenie, wyroki, nakazy zapłaty, informacje od wierzycieli i komorników.

Oprócz tego należy także zgromadzić dokumenty, które będą potwierdzały spłatę różnych zobowiązań (pożyczek, rat kredytów itd.)

Jakie konsekwencje niesie ze sobą upadłość konsumencka?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej upadłość konsumencka to nic innego jak oddłużenie osoby, która poniosła finansową klęskę i nie jest w stanie wyjść samodzielnie ze spirali długów. Takie rozwiązanie niesie ze sobą pozytywne oraz negatywne konsekwencje, jakie? Przekonajmy się.

Całkowite oddłużenie upadłego

Głównym założeniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest całkowite oddłużenie. Po zakończeniu całego procesu nad dłużnikiem nie ciążą już żadne zobowiązania finansowe, co oznacza "czyste konto".

Jednak należy pamiętać, że w toku postępowania upadłościowego sąd może podjąć decyzję o całkowitym lub jedynie częściowym umorzeniu długów. Jeżeli dłużnik dysponuje majątkiem, który może posłużyć do spłaty zobowiązania, to sąd może ustalić harmonogram spłaty zadłużenia, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację finansową danej osoby.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że niektóre długi według prawa nie mogą zostać umorzone. Chodzi tutaj między innymi o: alimenty, renty i zobowiązania na poczet naprawy szkód oraz za wywołanie negatywnych skutków zdrowotnych czy śmierci, długi, które zostały utajnione podczas postępowania upadłościowego, oraz te, które są wynikiem postępowania karnego.

Ustanie postępowania komorniczego

Drugą zaletą postępowania upadłościowego jest fakt, iż komornik w takiej sytuacji zawiesza swoje działania. Nie może wówczas powstać także żadne inne postępowanie egzekucyjne, a po zakończeniu całego procesu komornik musi umorzyć egzekucję długów.

Niespłacone zobowiązania nie mogą być ponownie przedmiotem dochodzenia, co oznacza, że upadłość uwalnia nas na zawsze od powstałych długów. Skutkiem upadłości konsumenckiej jest także wykreślenie z KRS.

Zatrzymanie spirali długów - zadłużenie przestaje rosnąć

Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej wiąże się z zaprzestaniem naliczania odsetek przez wierzycieli. Dzięki temu całkowite zadłużenie się nie zwiększa. Sytuacja ta nie dotyczy jedynie kredytu hipotecznego. Wówczas dłużnik zmuszony jest do spłaty określonych odsetek. Jeżeli jednak syndyk sprzeda obiekt, który był zabezpieczony hipoteką, a środki ze sprzedaży nie pokryją odsetek hipotecznych, to zostają one umorzone.

Utrata decyzyjności finansowej

Przejdźmy teraz do nieco mniej przyjemnej części. Upadłość konsumencka wiąże się także z ograniczeniami. Związane jest to z pewnym zabezpieczeniem, które chroni dłużnika przed zwiększeniem swoich zobowiązań. Podczas postępowania upadłościowego nie możemy więc wziąć następnego kredytu bankowego, czy kupić samochodu. Po oddłużeniu osoba upadła może mieć także znaczne problemy z zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu.

Więcej na: https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-konsekwencje-skutki/

Wynagrodzenie za pracę wchodzi w skład masy upadłościowej

Wynagrodzenie, które otrzymuje dłużnik z tytułu pracy, renty, emerytury lub innych źródeł przejmuje maksymalnie w 50 % syndyk i przeznaczana jest na spłatę roszczeń. Jednak jeżeli upadły ma zobowiązania alimentacyjne, to może być to nawet 60 % dochodu.

Majątek współmałżonka wchodzi w skład masy upadłościowej

Ważną informacją i poważną konsekwencją upadłości konsumenckiej jest fakt, iż w przypadku posiadania wspólnoty majątkowej również majątek męża lub żony zostaje przeznaczony na poczet spłaty długów. Ogłoszenie upadłości jest także równoznaczne z powstaniem rozdzielności majątkowej między małżonkami. Wspólność powraca po zakończeniu postępowania.

Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej - czy warto je ponieść?

Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnej sytuacji dłużnika. Ogłoszenie upadłości niesie ze sobą zarówno pozytywne i negatywne konsekwencje. Nierzadko jednak pozwala w 100 % uwolnić się od sprali zadłużenia i daję szansę na nowy start.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top