Jakie wymiary powinien mieć garaż?

08 kwiecień 2022
Autor:  Artykuł partnera
Jakie wymiary powinien mieć garaż?

 

Garaż blaszany to świetne rozwiązanie - ekonomiczne, trwałe i niezwykle funkcjonalne. Jednak przed jego zakupem trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Co warto wziąć pod uwagę na etapie projektowania / wyboru garażu blaszanego? Jaką powierzchnię powinien mieć blaszak? Jakie wymiary powinien mieć garaż na 2 samochody? Jaki rodzaj dachu wybrać? Jaki typ bramy garażowej sprawdzi się najlepiej?

W tym artykule znajdziesz wszelkie niezbędne informacje, dzięki którym zainwestujesz w obiekt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Blaszane garaże mogą bowiem różnić się zarówno pojemnością i powierzchnią, jak też zastosowanymi rozwiązaniami - dachem, bramą czy kolorem. Sprawdź, które z rozwiązań pozwoli Ci nie tylko skutecznie zabezpieczyć samochód, ale również wykorzystać garaż blaszak do innych celów!

Umiejscowienie garażu na działce

Jeszcze przed zakupem garażu blaszanego należy przede wszystkim wybrać dla niego odpowiednie miejsce na działce. Najlepiej, jeżeli blaszak znajdzie się przy wjeździe na działkę, a nie na końcu posesji, ponieważ dzięki temu korzystanie z niego będzie o wiele wygodniejsze i nie trzeba będzie dzielić ogródka z dojazdem czy chodnikami. Pamiętaj również o tym, że stawiając na garaże blaszane z montażem, powinieneś zapewnić montażystom możliwość bezproblemowego dojazdu w dane miejsce.

Zwróć również uwagę na kwestię odległości od granic działki. Warto kierować się tutaj nie tylko przepisami, ale również zdrowym rozsądkiem - przede wszystkim postaw garaż blaszany w takim miejscu, aby nie stanowił on utrudnienia dla sąsiadów. Lepiej żyć z nimi w zgodzie, a woda spływająca z dachu Twojego blaszaka na ich posesję z pewnością to utrudni.

Pojemność blaszaka

Na etapie planowania garażu warto także zastanowić się nad jego pojemnością. Tutaj wszystko zależy od tego, co ma się w nim znaleźć i w jakich ilościach. Do Twojej dyspozycji są garaże jedno- i dwustanowiskowe.

Garaż jednostanowiskowy

Jest to rozwiązanie niezwykle popularne wśród tych osób, które chcą zaparkować w swoim garażu wyłącznie samochód, ewentualnie przechować rower czy narzędzia, które można np. zawiesić na ścianach.

Jeżeli jesteś posiadaczem dwóch samochodów albo oprócz auta posiadasz również motocykl, o wiele lepszymi rozwiązaniami będą garaże dwustanowiskowe.

Garaż dwustanowiskowy

Bardziej pojemne blaszaki zapewniają więcej miejsca. W efekcie mogą być przeznaczone nie tylko do przechowywania pojazdów, ale również wykorzystane jako pomieszczenia gospodarcze czy warsztaty.

Garaże dwustanowiskowe są oczywiście nieco droższe od tych jednostanowiskowych, ale czasami warto zapłacić nieco więcej, by zyskać dużo miejsca i móc wykorzystać blaszak do wielu innych celów.

Powierzchnia garażu blaszanego

Obok pojemności największe znaczenie dla inwestora powinna mieć także powierzchnia. Nowoczesne garaże wolnostojące dostępne są w wielu wariantach i dzięki temu zyskujesz spory wybór. Na co możesz postawić?

Garaż na jedno auto

Garaże pojedyncze najczęściej posiadają wymiary 4x6 m (sprawdzi się również garaż blaszak 3x5 m) - są one tanie, łatwe w montażu i funkcjonalne, sprawdzając się na większości posesji. Co więcej, nie wymagają pozwolenia na budowę, ponieważ ich powierzchnia jest mniejsza niż 35 m2.

Taki garaż z blachy może jednak okazać się niewystarczający dla osób, które dysponują większą liczbą pojazdów. Dlatego alternatywą są obiekty o większej powierzchni.

Garaż na dwa samochody

Garaże metalowe na dwa samochody stanowią zwykle zestawienie dwóch blaszaków o wymiarach 3x5 m - dzięki temu, że nie posiadają one ścian działowych, do Twojej dyspozycji jest bardzo dużo przestrzeni. Możesz także zainwestować w garaż blaszak 5x6 m, który sprawdzi się w większości przypadków.

Pamiętaj, by planując zakup blaszaka, wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego samochodu. Jeżeli jest to kombi, warto postawić nie nieco dłuższy garaż, a dla busów wyższy. W przypadku SUV-ów wystarczające będą typowe wysokości oraz brama uchylna.

Warto również zwrócić uwagę na polskie przepisy, które zakładają, że pozwolenia na budowę nie wymagają wyłącznie garaże blaszaki o powierzchni do 35 m2. Dlatego nasza firma wychodzi naprzeciw potrzebom Klientów i zamiast obiektów o wymiarach 6x6 m oferuje garaże blaszane o wymiarach 6x5,8 m, dzięki czemu do ich postawienia wystarczy zezwolenie.

Blaszak z dodatkową powierzchnią na rowery, motocykl, regały, warsztat itp.

Większe blaszaki na wymiar dedykowane są osobom, które pragną parkować np. dwa samochody i motocykl albo chcą przeznaczyć część obiektu na warsztat lub siłownię. W ich przypadku należy pamiętać przede wszystkim o tym, by dobrze wypoziomować i wyrównać podłoże (najlepiej przy użyciu poziomicy 3-4 m). Nierówna bądź niewypoziomowana wylewka sprawi, że garaż będzie zachowywał się jak szafa na krzywej podłodze, co może okazać się dużym problemem.

Co z kwestiami formalnymi? Obecne procedury pozwolenia na budowę zostały znacznie uproszczone i przyspieszone, dlatego nawet chcąc stawiać garaże blaszane 6x7 m, nie musisz obawiać się wielu formalności i długiego czasu oczekiwania.

Garaż z dodatkową wiatą garażową

W naszej firmie zamówisz również blaszaki, których stałym elementem jest wiata garażowa. Dzięki niej zyskasz dodatkowe miejsce na parkowanie samochodu (np. dla gości) albo wykorzystasz ją do spotkań z rodziną bądź znajomymi.

O czym jeszcze pamiętać wybierając garaż?

Wybierając blaszaki na wymiar, warto również pamiętać o podłożu i o tym, w którą stroną najlepiej odprowadzać wodę z dachu. To jednak nie wszystko.

Brama garażowa

Duży wpływ na funkcjonalność blaszaka ma brama garażowa. Mniej miejsca wymaga brama uchylna, która dodatkowo jest łatwiejsza w otwieraniu i zamykaniu. W przypadku większych garaży lepiej może sprawdzić jednak brama dwuskrzydłowa, która z kolei wymaga więcej miejsca przed blaszakiem.

Dach

Najlepszym rozwiązaniem w nowoczesnych garażach blaszanych jest dach dwuspadowy, na którym nie zalegają śnieg czy deszcz. Jak wspomnieliśmy wcześniej, warto także zwrócić uwagę na spływ wody - jeżeli garaż jest przyklejony bokiem do budynku, spad powinien być skierowany na bok, zaś gdy jest przyklejony tyłem do budynku - spad powinien być na front.

Okna i drzwi

Garaże blaszane mogą być wyposażone w okna i drzwi, które zwiększają ich funkcjonalność. Warto pamiętać, że w naszej firmie przygotowujemy otwory okienne - montażem samych okien zajmują się Klienci.

Kolor i rodzaj malowania

Na koniec warto zastanowić się nad estetyką garażu. Do Twojej dyspozycji jest wiele barw z palety RAL - możesz więc postawić na kolor grafitowy, brązowy, ceglany i wiele innych. Alternatywą dla najbardziej wymagających Klientów są garaże drewnopodobne, których blacha do złudzenia przypomina drewno. Są one wyjątkowo piękne i sprawdzą się na każdej posesji.

garaż blaszany emitujący drewno

W naszej ofercie znajdziesz zarówno standardowe garaże ocynkowane, jak też akrylowe, które dodatkowo malowane są warstwą lakieru, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej odporne na działanie korozji oraz czynników atmosferycznych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u