Wszywka alkoholowa - sposób na wyjście z nałogu

26 sierpień 2022
Wszywka alkoholowa - sposób na wyjście z nałogu

Uzależnienie od alkoholu to nałóg, który rujnuje życie osoby chorej i jej najbliższych. Niestety, leczenie choroby alkoholowej jest trudne, wymaga wiele siły i samozaparcia. Nie każdy jest w stanie samodzielnie odstawić alkohol, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wszywka alkoholowa. We Wrocławiu zabieg wykonywany jest w komfortowych warunkach, z dbałością o bezpieczeństwo pacjenta.

Wszywka alkoholowa - co to jest?

Wszywka alkoholowa to lek esperal, który w formie implantu wszczepia się pod skórę. Stopniowo substancja czynna czyli disulfiram wchłania się do krwi i powoduje, że osoba uzależniona odczuwa silną awersję do napojów alkoholowych. Jeżeli osoby ze wszywką spożyje napój alkoholowy, pojawią się bardzo nieprzyjemne, a nawet groźne dla zdrowia objawy. Esperal ma również działanie psychologiczne. Nałogowiec boi się skutków ubocznych i walczy, aby utrzymać abstynencje. Oczywiście esperal nie powoduje, że alkoholizm mija. Ważna jest praca osoby uzależnionej, chęć wyjścia z nałogu i zmiany swojego życia. Leczenie za pomocą implantacji wszywki alkoholowej esperal jest wsparciem farmakologicznym, które jest pomocne zwłaszcza w pierwszym etapie wychodzenia z nałogu.

Jak wygląda zabieg wszycia esperalu?

Esperal powinien być zakładany przez doświadczonych lekarzy, w sterylnych warunkach. Implant wprowadza się najczęściej e pośladek lub w okolice łopatki. Do zabiegu wszycia esperalu we Wrocławiu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Całość trwa kilkanaście minut, zabieg jest małoinwazyjny. Bardzo ważne, aby przed założeniem wszywki pacjent był trzeźwy przez co najmniej dobę przed planowaną procedurą. W niektórych przypadkach konieczne jest wcześniejsze odtrucie alkoholowe. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i jeżeli stan zdrowia pacjenta pozwala, podaje miejscowe znieczulenie. Po chwili lekarz wykonuje nacięcie w miejscu implantacji i wprowadza w okolicę mięśniową odpowiednią ilość leku. Następnie rana jest zszywana i pacjent może wrócić do domu i do codziennych obowiązków. Wszycie esperalu w żaden sposób nie ogranicza, pacjent może normalnie pracować, uprawiać sport, żyć jak wcześniej. Jedynym ograniczeniem, który niesie ze sobą implantacja wszywki alkoholowej jest zachowanie abstynencji. Ranę należy przemywać i chronić opatrunkiem, aby nie doszło do zakażenia. Powikłania po zabiegu implantacji esperalu zdarzają się rzadko. Może wystąpić zaczerwienieni lub swędzenie w okolicach rany, które mija po kilku dniach od zabiegu. U niektórych pacjentów mogą pojawić się objawy psychosomatyczne, a także wzmożona senność, zwiększona męczliwość, nudności, zapalnie nerwów obwodowych, metaliczny posmak w ustach. Czas działania wszywki jest różny, zależy od kondycji, wagi i indywidualnych cech osoby uzależnionej. Średnio esperal działa od 8 do 12 miesięcy.

Działanie wszywki alkoholowej

Esperal to metoda awersyjna, powodująca silną niechęć do napojów alkoholowych. Lek powoduje blokowanie się rozkładu alkoholu na aldehyd octowy, który jest toksyczny dla człowieka. Gromadzi się w ciele i wywołuje nieprzyjemne i niebezpieczne objawy, przypominające nasilonego kaca. Po spożyciu alkoholu mogą wystąpić:

 • silne nudności i wymioty
 • spadek ciśnienia
 • kołatanie serca
 • problemy z oddychaniem
 • stany lękowe
 • uczucie gorąca
 • podniesiona temperatura ciała
 • wzmożona potliwość
 • zaczerwienie twarzy wywołane rozszerzeniem naczyń krwionośnych

Osoby, które złamią zakaz i mimo implantacji esperalu wypiją alkohol, muszą liczyć się, że mogą wystąpić tragiczne dla życia skutki tj. zawał serca lub udar. Spożycie duże ilości alkoholu grozi utratą wzroku, niewydolnością serca, nieodwracalnymi zmianami w wątrobie, zaburzeniami psychicznymi. W skrajnych wypadkach implantacja esperalu w połączeniu z alkoholem może wywołać śmierć pacjenta. Objawy pojawiają się już po 5 minutach od spożycia alkoholu, mogą trwać nawet 10 godzin.

Wszywka alkoholowa Wrocław - przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg zaszycia alkoholowego jest dużą pomocą w wyjściu z nałogu, ale nie wszystkie osoby uzależnione mogą poddać się zabiegowi. Zawsze przed wszyciem esperalu przeprowadzana jest konsultacja lekarska, która pozwala wykryć ewentualne przeciwwskazania. Do zabiegu nie kwalifikują się osoby, które:

 • mają zdiagnozowane choroby serca
 • mają niewydolność lub zapalenie nerwu wzrokowego
 • chorują na nadciśnienie tętnicze
 • cierpią na zaburzenia psychiczne
 • piły alkohol w ciągu doby przed zabiegiem

Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na disulfiram. Bardzo ważne, aby pacjent zdawał sobie sprawę, jak działa wszywka i był świadomy skutków, które mogą wystąpić po wypiciu choćby minimalnej ilości alkoholu. Konieczne jest podpisanie zgody na wykonanie zabiegu.

Zabieg wszycia esperalu to jedna z metod, stosowana w leczeniu choroby alkoholowej. Zabiegowi może poddać się każda pełnoletnia osoba, która jest świadoma skutków nieprzestrzegania zasad po wszyciu esperalu i chce w ten sposób wyjść z nałogu. Warto jednak pamiętać, że niezbędne jest kompleksowe leczenie alkoholizmu, które obejmuje również terapię, spotkania w klubie AA, a przede wszystkim silna wola. Z chorobą alkoholową można wygrać, esperal Wrocław na pewno pomoże!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u