Jak rozpoznać opony zimowe? Co warto wiedzieć przed sezonem?

03 wrzesień 2022
Autor:  Artykuł partnera
Jak rozpoznać opony zimowe? Co warto wiedzieć przed sezonem?

Lato wkrótce dobiegnie końca i jest to dobry moment, żeby zacząć myśleć o oponach zimowych. Łatwo jednak pogubić się w gąszczu ofert producentów ogumienia. Jak dobrze rozpoznać opony zimowe, by cieszyć się bezpieczną jazdą? W artykule udzielamy kilku praktycznych wskazówek!

Jakie są oznaczenia opon zimowych?

Oznaczenia opon zimowych są widoczne już na pierwszy rzut oka. Symbole wytłoczone na ścianie bocznej mogą udzielić nam dużo informacji na temat przeznaczenia modelu, który chcemy kupić. W tym segmencie będą interesować nas dwa oznaczenia - 3PMSF oraz M+S.

Najpewniejszą gwarancją jest oznaczenie 3PMSF - czyli śnieżynka na tle trzech szczytów górskich. Aby posiadać takie oznaczenie, opona musi spełnić dodatkowe wymogi, najczęściej związane z przyczepnością na śniegu. Widząc ten symbol możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oponą zimową.

Uwaga: wśród kierowców często panuje błędne przekonanie, że oznaczenie M+S określa opony zimowe. Choć znajduje się ono na wielu modelach zimowych i całorocznych, jest ono jedynie informacją, że opona (według producenta) nadaje się do jazdy na błocie lub śniegu. Taka opona może posiadać dodatkowe rozwiązania na trudne warunki, jednak nie musi być stricte zimowa.

Jak wygląda bieżnik opon zimowych?

Budowa bieżnika to kolejny element opon zimowych, który rozpoznamy przy bliższych oględzinach. Wyróżnia się tu cztery najważniejsze cechy, które świadczą o przystosowaniu opony do zimy!

  • Gęsto rozmieszczone lamele - są to niewielkie, poprzeczne nacięcia na klockach bieżnika opon zimowych. Ich zadaniem jest odprowadzanie wody oraz błota, co wpływa pozytywnie na kierowalność pojazdu
  • Sieć szerokich rowków - to właśnie do nich wnika nadmiarowa warstwa śniegu, która w efekcie lepiej "klei się" do warstwy ubitego śniegu na drodze
  • Głębsze bloki - większość modeli zimowych generalnie posiada widocznie głębszy bieżnik od swoich letnich odpowiedników

Mieszanka gumowa opon zimowych. Co ją wyróżnia?

O mieszance gumowej opon zimowych warto wspomnieć osobno, gdyż nie jest ona widoczna gołym okiem. Warto jednak o niej wspomnieć, gdyż ma ona znaczący wpływ na zachowanie opony.

Opony zimowe są wykonane miękkiej mieszanki gumowej, która zawiera więcej kauczuku naturalnego. Dzięki temu nie twardnieje ona, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza i zachowuje elastyczność podczas mrozów.

Warto jednak pamiętać, że w okresie letnim mieszanka zimowa będzie się znacznie szybciej nagrzewać. To sprawi, że opona będzie znacznie szybciej się nagrzewać, wzrosną opory toczenia, a bieżnik ulegnie znacznie większemu zużyciu.

Nazwa i oznaczenie opony zimowej w sklepie

Choć jest to pewna oczywistość, opony zimowe z łatwością rozpoznamy po ich nazwie. Przynajmniej w większości przypadków znajdziemy tam takie słowa jak "snow", "ice", "freeze" itp. Taka opona niemal na pewno przeznaczona jest na zimę.

Na stronie dobrych sklepów internetowych z oponami musi być wyraźnie oznaczone, czy opona jest zimowa. Jeśli chcemy rozwiać dodatkowe wątpliwości - zawsze warto zapytać obsługi, której zadaniem jest udzielenie pomocy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u