Jak segregować pranie?

06 wrzesień 2022
Autor: 
Jak segregować pranie?

Informacje na metkach, kolor tkaniny, rodzaj i stopień zabrudzenia, ustalenie, czy dana rzecz farbuje, dobranie programu prania i detergentów… Ogólnych zasad dotyczących prania jest wiele. Może czasem odnieść wrażenie, że odpowiednia segregacja ubrań do prania zakończy się praniem pojedynczych egzemplarzy. Wątpliwości w stylu “co z czym można wyprać” mają nie tylko single, wkraczający w samodzielną dorosłość młodzi ludzie, czy mężczyźni - każdy czasem może się zawahać zapełniając bęben pralki.

Wróćmy do podstaw. Segregacja ubrań do prania - po co tyle zachodu?

Czy nie łatwiej byłoby po prostu wrzucić wszystko do pralki? Nowoczesny sprzęt jest przecież zaawansowany technologicznie, a tym samym pranie w nim powinno być bezproblemowe, a segregacja prania - zbędna. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od sprzętu, jakim dysponujesz, prawa fizyki są nieubłagane - działanie wysokiej temperatury, czy siła tarcia może zmienić Twoją ulubioną białą bluzkę z cekinową aplikacją w nienadającą się do użytku szmatkę. 

Zupełnie osobno należy prać ubrania z membraną i inne elementy odzieży sportowej. Nieodpowiednia segregacja prania w tym przypadku może doprowadzić do utraty specyficznych właściwości materiału! Pamiętaj też, że odzież sportową należy prać wyłącznie w specjalnym płynie.

Segregacja ubrań do prania pozwoli Ci cieszyć się elementami garderoby o wiele dłużej. Ubrania nie będą się odbarwiać ani farbować, zniekształcać się (np. kurczyć), tracić właściwości, a delikatniejsze tkaniny unikną uszkodzeń mechanicznych.

Segregacja prania - do wyboru, do koloru. Czyli jakich kolorów nie warto prać razem

Najczęstszym sposobem segregacji ubrań do prania jest podzielenie tkanin ze względu na kolor. Białe materiały osobno, czarne osobno, a kolory - razem. O ile co do dwóch pierwszych zasad nie ma wątpliwości, o tyle segregacja prania w różnych kolorach też wymaga odpowiedniego podejścia.

Ubrania czerwone i pomarańczowe można prać razem, ale łączenie ich np. z niebieskim - nie jest najlepszym pomysłem. Najlepiej dzielić ubrania kolorowe ze względu na temperaturę ich koloru - chłodne odcienie (ubrania zielone czy niebieskie) razem, ciepłe (żółte tkaniny, beże, jasne pomarańcze) razem. Polecamy też osobne pranie ubrań w odcieniach czerwieni.

A co z wzorkami i aplikacjami? Biało-czarne ubrania warto prać osobno, podobnie jak wielokolorowe. Mocno zdobione koralikami, cekinami, czy dżetami koszulki najlepiej prać… ręcznie lub pojedynczo. Niektóre elementy zdobień mogą stanowić zagrożenie dla wyjątkowo delikatnych tkanin. Dodatkowo łączenie takich ubrań w pralce np. z rzeczami z polaru, czy innej miękkiej tkaniny, spowoduje mechacenie i nawet zniszczenie dekoracyjnej aplikacji.

Nie tylko kolor. Czym jeszcze należy się kierować wrzucając ubrania do pralki?

Temperatura koloru to jedno. Pozostaje też dobór temperatury wody do rodzaju tkaniny - przecież nie każdy materiał można prać w 60 stopniach. Producenci odzieży podają wytyczne na metkach - spośród wielu zawartych na metce informacji, zwracaj uwagę w pierwszej kolejności właśnie na temperaturę prania, a następnie na wskazówki dotyczące wirowania i prasowania. Może się okazać, że wiele ubrań można prać jedynie w 30 stopniach, a często nie wystarcza, by usunąć zabrudzenia. Co wtedy?

Dobór odpowiedniego detergentu to kolejny klucz do sukcesu. Najlepiej wybierać płynną postać środków piorących: liquidy, żele, balsamy, płyny. Proszki piorące, szczególnie w niższych temperaturach mogą się nie rozpuścić i zostawić na ubraniach nieestetyczne smugi. Płyny znacznie lepiej wypiorą materiały nawet w 30 stopniach. Najlepiej wybrać osobny płyn do prania czarnych i ciemnych tkanin, i osobny do kolorowych. Jeśli w Twoim domu mieszkają alergicy, osoby borykające się z Atopowym Zapaleniem Skóry lub małe dzieci - warto postawić na bezpieczny dla nich i jednocześnie skuteczny w usuwaniu zabrudzeń płyn hipoalergiczny.

Segregacja prania - w razie wątpliwości…

Zapoznaj się z syntetycznym i praktycznym poradnikiem, w którym zawarte są ogólne zasady segregacji prania i wracaj do niego kiedy tylko potrzebujesz. Odpowiednia segregacja prania zapewne wejdzie Ci w krew i stanie się wręcz odruchem.

Czytaj także: Młodzież z OSP w Raculi oraz okoliczni mieszkańcy posprzątali las w Drzonkowie!

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u