Magia Świąt Bożego Narodzenia

11 grudzień 2019
Magia Świąt Bożego Narodzenia Adobe Stock

Choinka – jedni wolą sztuczną inni nie wyobrażają sobie świąt bez prawdziwej, takiej pachnącej żywicą i lasem.

Tradycja stawiania choinek w domu znana jest od XVI w. a do Polski przywędrowała z Niemiec. Iglaste, zielone drzewko jest symbolem nadziei, długowieczności i ma chronić nas przed złem. To także symbol życia i płodności.

Pod hasłem „choinka” kryje się świerk, jodła, czasem sosna. Różnica głównie polega na jakości igieł i zapachu. Igły jodły są delikatne, miłe w dotyku i dłużej zachowują swój kolor. Podstawową zaletą świerku natomiast jest jego przepiękny zapach. Sosna nie jest często wybierana ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena i żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałęziach. Aby dobrze wybrać żywą choinkę szukajmy takiej o lśniących, żywo-zielonych igłach, mocno trzymających się gałęzi i twardej żywicy.

Kiedy choinka już wybrana warto zastanowić się nad ozdobami. Wiecznie trendy jest kolor czerwony. Jest to kolor Świętego Mikołaja. Nic dziwnego, że w zestawieniu z zielenią świątecznego drzewka, delikatnie złotawym odcieniem i ciepłą, kremową bielą idealnie kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Taka dekoracja spodoba się również najmłodszym.

Zgodnie z obyczajem nad wigilijnym stołem powinna być zawieszona gałązka jemioły. Zwyczaj ten wywodzi się z Anglii. Jak głosi tradycja mężczyzna po każdym pocałunku pod gałązką, miał zrywać jeden z owoców jemioły. Jeżeli udało mu się zerwać również i ostatni owoc, oznaczało to, że otrzyma dar płodności. Najprawdopodobniej wiara w magiczną moc jemioły wiązała się ze specyficznym lepkim sokiem z jej owoców, który brano za boskie nasienie. Bożonarodzeniowej gałązki jemioły nie wolno jednak wyrzucać prosto po świętach. Powinno się ją ususzyć i przechować cały rok, do następnych świąt, by jej magiczna moc mogła działać przez okrągły rok. W przeciwnym razie jej czar pryśnie. Zakochani pokłócą się, a przyjaźń się rozpadnie.

MUZAtv.com

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u