Rodzinne święta i kutia w roli głównej

17 grudzień 2019
Autor: 
Rodzinne święta i kutia w roli głównej muzatv.com

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z ciepłem, spokojem i serdecznością. Z zapachem świeżo ściętej choinki, kutii czy smażonego karpia.

To okres, na który czekamy przez cały rok i choć nie zawsze wyglądają tak sielankowo, czekamy na nie z niecierpliwością.

- Jestem konserwatystką, jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia - mówi Ewa Batko, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nowej Soli - może nie liczę wszystkich potraw na wigilijnym stole, ale myślę że jest ich nawet więcej niż dwanaście. Moją ulubioną, do której wracam z sentymentem, jest kutia. Nauczyła mnie robić ją moja babcia, już świętej pamięci i myślę, że przekażę ten przepis także mojej córce.

Kutia wywodzi się z terenów wschodniej Polski. Jest to również tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej i litewskiej.

- Moja babcia robiła ją z pszenicy, którą własnoręcznie zasiała i zebrała - kontynuuje E. Batko - ja kupuję gotowe ziarno przebrane w sklepie. Należy ją ugotować, dodać odpowiednią ilość miodu, maku, orzechów. Jest przepyszna. Nie można jej zjeść zbyt wiele, bo jest bardzo słodka, ale to jest właśnie smak mojego dzieciństwa i moich korzeni.

Przepis na kutię:

Składniki:

• 1 szklanka pszenicy (bez łusek) • 1 szklanka maku niebieskiego • 1/2 szklanki płynnego miodu • 10 dag orzechów włoskich (można dodać też orzechy laskowe) • 5 dag rodzynek • 1 laska wanilii • inne bakalie według własnego uznania, np. sparzone i obrane migdały, 4 daktyle, 4 figi.

Wykonanie kutii

Pszenicę moczymy w wodzie przez co najmniej 6 godzin aby zmiękła. Następnie zalewamy wrzątkiem (co najmniej 2 litry) i gotujemy przez godzinę pod przykryciem na małym ogniu. Ziarna powinny być miękkie, ale nie rozgotowane. Ugotowaną pszenicę odcedzamy i studzimy.

Mak płuczemy i zalewamy wrzącą wodą. Gotujemy i odstawiamy na kilka godzin. Odcedzony i osączony należy zemleć 2-3 razy w maszynce do mięsa z użyciem sitka o drobnych oczkach.

Mak i pszenicę warto przygotować dzień przed Wigilią. W dniu wigilijnym łączymy je ze sobą. Dodajemy rodzynki (wcześniej namoczone w gorącej wodzie), posiekane orzechy, migdały bez skórki, daktyle, figi... oraz laskę wanilii.

Niektórzy do gotowej kutii dodają również śmietankę 30% w małej ilości. Należy pamiętać, że kutia to deser nie zupa :)

Radosnych świąt :)

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u