Uniwersytet Zielonogórski - sukces studentów kierunku lekarskiego

26 luty 2020
Uniwersytet Zielonogórski - sukces studentów kierunku lekarskiego Uniwersytet Zielonogórski

Członkowie Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego znaleźli się w finale konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej - Orbit Your Thesis!

Studenci kierunku lekarskiego: Jakub Szczepański i Jakub Goławski z IV roku i Karol Marciniak - student I roku - należą do międzyuczelnianego zespołu „Plan.A”. Wraz ze studentami z Politechniki Gdańskiej, Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali propozycję eksperymentu, który chcą przeprowadzić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperyment związany jest z oddziaływaniem zerowej grawitacji na komórki organizmu człowieka. To szczególnie istotne zagadnienie związane z przebywaniem organizmu w przestrzeni kosmicznej oraz jedno ze najbardziej wymagających w przypadku podróży na Marsa. Część medyczną projektu koordynują studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Projekt zyskał akceptację Europejskiej Agencji Kosmicznej i zespół Planu.A został zaproszony do siedziby Agencji (Ośrodek ESA ESTEC znajduje się w Noordwijk w Holandii), by szerzej przedstawić pomysł. Zespół Plan.A przechodząc w tym konkursie do finału został jednym z 7 najlepszych zespołów w Europie!

Studenckie Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej powstało w 2016 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Członkowie KNMK już nie po raz pierwszy prowadzą innowacyjne badania na europejską skalę. W ubiegłym roku studencki projekt ANTARES znalazł się w finale prestiżowego konkursu Rexus/Bexus organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Poza tym KN Medycyny Kosmicznej we własnym zakresie prowadzi projekt badawczy PROCJON, a także finalizuje przygotowania do własnej misji stratosferycznej z wykorzystaniem specjalnej gondoli opracowanej przez studentów z Politechniki Gdańskiej. W 2017 r. członkowie koła zorganizowali pierwszą konferencję studencką na kierunku lekarskim na UZ, a w latach 2018 i 2019 byli autorami Space Medicine EXPO.

Aktualnie nasi studenci wraz ze swoimi partnerami naukowymi z Wrocławia i Gdańska przygotowują się do prezentacji przed ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej!

Zdjęcie (od lewej): Jakub Goławski - sekretarz KNMK, Jakub Szczepański - przewodniczący KNMK

Źródło: Ewa Sapeńko Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u