Eklektyzm wnętrza - sposób na ciekawą aranżację łazienki

14 wrzesień 2020
Autor:  Artykuł partnera

Eklektyzm zakłada, że połączenie kilku stylów to doskonały sposób na stworzenie zupełnie nowego i unikalnego, a może nawet szansa na całkiem nową odsłonę wnętrza. W eklektyzmie ważna jest umiejętność łączenia pozornie niepasujących do siebie elementów i kolorów. W ostateczności ma powstać spójna aranżacja, w której widoczne są wpływy różnych nurtów wnętrzarskich. Jak ten trend wykorzystać w łazience? Czy w tak małym pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca na eklektyczne rozwiązania?

Połączenie nowoczesności i klasyki

To jeden ze sposobów, aby powstało wnętrze zarówno eleganckie i przytulne, jak też minimalistyczne i nieco sterylne. W nowoczesności promowana jest prostota, mniej znaczy więcej, a każdy nadmiar dekoracji i elementów jest interpretowany jako przesyt, a nawet kicz. Klasyka to ciepło, ale też ozdobne wykończenia mebli. To nawiązanie do tradycji, w której z pewnością nie brakuje dekoracji. Te skrajne style spotykają się jednak we współczesnych wnętrzach, również w łazienkach. Biel łączymy z drewnem, połysk z matem, a dekoracje z prostymi, geometrycznymi formami. Ściany pokrywamy płytkami w kolorze naturalnego wnętrza, które z założenia znajdują się tylko na podłodze. Meble mają białe fronty o połyskującym wykończeniu. Na podłodze pojawia się też surowy akcent, czyli terakota w kolorze szarego betonu. Nie rezygnujemy z dekoracji, które jednak są w prostych kształtach oraz stonowanych kolorach, np. czarnym lub brązowym. Są to m.in. pudełka na kosmetyki oraz akcesoria łazienkowe.

Stylizowane elementy wśród geometrycznych form

Do łask powracają stylizowane meble, czyli szafki i półki w większych rozmiarach, wsparte na giętych nóżkach, frezowane fronty oraz ozdobne uchwyty. W dużych łazienkach pojawiają się ponadto wolnostojące wanny, a także umywalki na postumentach jako alternatywa dla umywalek nablatowych. W takiej aranżacji łazienki nie może jednak zabraknąć nawiązania do współczesności. Doskonałym sposobem na unowocześnienie takiego wnętrza jest ułożenie na ścianie płytek heksagonalnych w jasnym kolorze lub też wielkoformatowych białych płytek o fakturowanej strukturze.

Industrialna elegancja

Bardzo polubiliśmy styl industrialny. Kojarzy się nam z minioną epoką, pofabrycznymi wnętrzami, w których dominowały surowość i chłód. Styl ten przeniknął do współczesnych stylizacji, odnajduje się świetnie również w łazienkach. Jednocześnie możemy obserwować jego rozwój w kierunku bardziej eleganckiej stylizacji. Płytki ceramiczne w kolorze szarego betonu na ścianach i podłodze, czarne, metalowe konstrukcje meblowe i żarówki Edisona zawieszone na kablach łączymy ze złotą armaturą łazienkową oraz akcesoriami o wykończeniu wykonanym z połyskujących kryształów. Całość dopełniamy powierzchniami w kolorze kamienia, wykonując m.in. blat pod umywalkę z płytek inspirowanych naturalnym jasnym marmurem z wyraźnie zaznaczonym żyłkowaniem.

Eklektyczna łazienka to wnętrze mocno spersonalizowane, propozycja dla indywidualistów, którzy potrzebują różnorodności i doceniają niekonwencjonalne rozwiązania wnętrzarskie.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u