Czy samochodem wynajętym na lotnisku w Zielonej Górze można przekraczać granicę?

27 październik 2020
Autor:  Artykuł partnera

Decydując się na dłuższą podróż, w trakcie której konieczne będzie posiadanie wielu rzeczy (np. użytecznych podczas biwaku czy noclegu na dużej, otwartej przestrzeni), wiele osób decyduje się na wynajem auta. Dzięki temu zyskują one niemal pełną niezależność i mogą podróżować do wybranych przez siebie miejsc, nie martwiąc się o rozkłady jazdy pociągów czy międzymiastowych autobusów. Do tego sam przejazd jest wyjątkowo komfortowy, a przy tym bezpieczny - przez pandemię zaleca się unikanie transportu z dużą liczbą obcych osób. Jak jednak wygląda wynajęcie samochodu w praktyce i czy wypożyczonym autem można przekraczać granicę? Sprawdź, co warto wiedzieć o wynajmie auta, by uzyskać dla siebie korzystną ofertę.

Wynajem samochodu w Zielonej Górze - komfortowe przemieszczanie się na zarówno krótkie, jak i długie trasy

Docierający do nowego miasta podróżni czują się zmęczeni po nierzadko wielogodzinnych wojażach, dlatego jak najszybciej chcą oni dostać się do wcześniej zarezerwowanego hotelu czy innego miejsca docelowego, by móc odpocząć i być gotowym na kolejne działania. O ile skorzystanie z taksówki lub pojazdu należącego do Ubera będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które nie mają prawa jazdy, to w przypadku dłuższych tras może się to okazać wyjątkowo kosztownym wyjściem. Z tego właśnie powodu część osób decyduje się na wynajem auta, które w komfortowy sposób umożliwia wyjazd z lotniska i dostanie się w inne, wybrane wcześniej miejsce. Do tego będzie to rozwiązanie bezpieczne i uwzględniające zalecenia organów monitorujących postępy rozprzestrzeniania się pandemii, które odradzają korzystanie z publicznych środków transportu.

Osoby planujące wynajem samochodów w Zielonej Górze mogą zdecydować się na jedno z wielu popularnych aut, a warunki wypożyczenia nie różnią się od tych, jakie obowiązują w innych miastach. Konieczne jest posiadanie ważnego prawa jazdy od minimum roku, a także ukończenie 21 lat – wiele wypożyczalni nie chce udostępniać swoich samochodów młodym kierowcom ze względu na małe doświadczenie czy niewystarczające zabezpieczenie finansowe. Oprócz tego należy mieć ze sobą dowód osobisty, a także drugi dokument tożsamości np. paszport. Wśród najczęściej zadawanych pytań przy wynajmie samochodu wiele z nich dotyczy możliwości przekroczenia granicy kraju wypożyczonym autem. Jeśli podróżni chcą opuścić Polskę wynajętym samochodem, to mogą tego dokonać, jednak konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Przekraczanie granicy wynajętym autem - jak wygląda to od strony praktycznej?

Planując dłuższy wyjazd część osób uwzględnia również poruszanie się poza granicami Polski, dlatego jeśli podróż ma odbywać się wynajętym autem, to wcześniej należy poinformować o tym wypożyczalnię (minimum 24h przed ewentualnym wjazdem na teren innego państwa). Informacja o tym, czy będzie się to wiązać z dodatkowymi opłatami i czy w ogóle dana firma uwzględnia taką możliwość, znajduje się w regulaminie i powinna również znajdować się w zawieranej umowie. Jeśli brakuje stosownego wpisu, to należy dopytać o to konsultanta.

Złamanie regulaminu czy nie poinformowanie firmy o planowanym przekroczeniu granicy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Wiele wypożyczalni nalicza w takich sytuacjach dodatkowe opłaty zwiększające limit kilometrów. Ważne jest też to, czy dana osoba planuje wybrać się do jednego z krajów Unii Europejskiej, czy może innego państwa, w którym obowiązują inne przepisy dotyczące m.in ubezpieczenia OC i AC.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u