W dobie zamkniętych kin, teatrów i galerii, bezpłatny serwis VOD ARTE PO POLSKU udostępnia najlepsze europejskie filmy fabularne i dokumentalne. Do 30 listopada widzowie mogą obejrzeć nagradzany dramat i thriller „The Domain” w reżyserii Tiago Guedesa. Ten piękny i poruszający obraz o upadku starego świata znalazł się w oficjalnej selekcji i był nominowany do nagrody Złotego Lwa w kategorii „Najlepszy Film” na MFF w Wenecji, a także był pokazywany na licznych, międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Toronto i Dublinie. Film jest dostępny pod linkiem.
„The Domain” to saga familijna godna największych melodramatów Hollywood. Przedstawia historię Portugalii od lat 40. XX wieku po czasy współczesne, widzianą przez pryzmat losów rodziny posiadającej jeden z największych majątków ziemskich w Europie, na południowym brzegu Tagu. Reżyser Tiago Guedes zagłębia się w sekrety ich domostwa, portretując historyczne, polityczne, gospodarcze i społeczne życie w faszystowskiej Portugalii. Krytykuje radykalny patriarchat i męską dominację, pokazując szaleństwo bogatego ziemianina, który zderza się z wolą ludzi do zmiany. Jego pragnienie władzy i siły staje się przyczyną jego zguby i rozpadu własności, na której najbardziej mu zależało.
- „The Domain” to film otwartych przestrzeni, inspirowany westernami i miejscami zagubionymi gdzieś w środku nicości, z enigmatycznymi bohaterami, którzy mają swoje sekrety, jak w filmach Sergio Leone czy Anthony’ego Manna, które uwielbiam. Jednocześnie relacje międzyludzkie badam w sposób podobny do melodramatów z klasycznych filmów Minellego i Elii Kazana. Chciałem pokazać, że wybory i decyzje, które podejmujemy przez całe życie, definiują nas, ale nie zawsze je rozumiemy ani kontrolujemy. Jest coś, co sprawia, że jesteśmy i działamy, coś, co zostało nam przekazane w momencie narodzin, coś, co odziedziczyliśmy. Ten film opowiada o tych niewidzialnych więziach, które definiują nas i ograniczają nasze zachowanie - mówi reżyser Tiago Guedes.
„The Domain” to portugalski kandydat do Oscara 2020 w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” oraz portugalski kandydat w konkursie Goya Awards 2020 jako najlepszy film ibero-amerykański. Dramat znalazł się ponadto w oficjalnej selekcji i był nominowany do Złotego Lwa na MFF w Wenecji w 2019 roku w dwóch kategoriach „Najlepszy film” i „Najlepszy aktor”, a Tiago Guedes otrzymał Bisato d'Oro Award dla najlepszego reżysera. Film był pokazywany w oficjalnej selekcji na MFF w Toronto 2019, zdobył Dublin Film Critic Awards dla najlepszego aktora na MFF w Dublinie 2020, 8 nagród na Portugese Film Academy Sophia Awards 2020, 6 nagród na CinEuphoria Awards 2020 czy dwie nominacje na portugalskim Autores Awards 2020. Był pokazywany na wielu innych, licznych festiwalach na całym świecie.
https://newslubuski.pl/sponsorowane/9605-arte-po-polsku-zaprasza-na-bezplatny-seans-filmowy.html#sigProId4fcade21af
O ARTE po polsku
ARTE PO POLSKU powstało z inicjatywy ARTE TV - niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego i ma na celu dotarcie do jak najszerszej grupy osób poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze, popkulturze i sztuce. Widzowie mogą oglądać flagowe magazyny stacji takie jak Tracks - magazyn informacyjny na tropie najnowszych trendów kulturalnych i praktyk artystycznych; ARTE Reportage - poświęcony aktualnym wydarzeniom międzynarodowym w Europie i na świecie; oraz europejski magazyn kulturalny Twist. Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać przez serwis www, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.