Aeroklub Ziemi Lubuskiej ma znakomitych szybowników. Piloci rywalizują w różnych zawodach (ZDJĘCIA)

15 listopad 2022
Autor: 
Aeroklub Ziemi Lubuskiej ma znakomitych szybowników Fot. Aeroklub Ziemi Lubuskiej, WGAC2022

Piloci szybowcowi z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej chętnie występują w zawodach. Biorą udział w wyścigach, ale i "kręcą" akrobacje. To dość niszowy, ale wymagający sport.

Sekcja szybowcowa to jedna z głównych w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej. Zrzesza kilkudziesięciu pilotów, którzy latają rekreacyjnie i dla przyjemności, ale również sportowo. A sport szybowcowy to chyba najbardziej wymagająca dyscyplina sportów lotniczych. Niestety podobnie jak pozostałe lotnicze dyscypliny to sport nieco pomijany w naszym kraju. Zdecydowanie przykrywa to, chociażby piłka nożna czy koszykówka, lecz nie należy zapominać, że to Polska ma w tych konkurencjach np. mistrzów świata.

Piloci szybowcowi z Zielonej Góry chętnie uczestniczą w zawodach oraz mistrzostwach zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami państwa. Rywalizują między innymi w wyścigach szybowcowych i odnoszą w tym sukcesy. Tutaj można przywołać na przykład zawody Ostrów Glide 2022, gdzie pilot Paweł Strzelczyk wygrał w klasie KLUB B. W trakcie dziennych konkurencji trzykrotnie był pierwszy, natomiast dwa razy uplasował się na piątym miejscu.

- Na zawodach istnieją zupełnie inne problemy, co w lotach prywatnych. Jest zupełnie inny poziom decyzyjności. Na tych zawodach do końca wierzy się w latanie. Musisz być cały czas na 100% gotowy. Idziesz spać i analizujesz pogodę, strategię, swoje dobre i złe strony oraz błędy - podkreślał wówczas Paweł Strzelczyk.

Piloci rywalizują też w akrobacji szybowcowej

Szybownicy z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej pokazują swoje umiejętności także na zawodach w "kręceniu" akrobacji. I tak piloci Miłosz Gondek oraz Maksymilian Drecki uczestniczyli w Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Unlimited i Advanced, które odbyły się w Issoudun we Francji. O tytuł Mistrza Świata walczyło wówczas 45 pilotów z 10 krajów, takich jak Austria, Japonia, Niemcy, Holandia, Czechy czy USA.

W ramach mistrzostw przez 12 dni rozegrano 5 konkurencji konkursowych w klasie Advanced i 6 w klasie Unlimited. Walka była zacięta, a piloci starali się nie dać za wygraną nerwom czy stresowi, bo ich umiejętności oceniało 9 międzynarodowych sędziów.

- Na tego typu loty wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest kierunek i siła wiatru. Niestety w tej dyscyplinie nie ma punktów dodatnich bądź ujemnych za warunki pogodowe, tak jak jest to na przykład w skokach narciarskich. Tutaj to zadaniem pilota jest odpowiednie spozycjonowanie się w strefie - mówi Miłosz Gondek.

Strefa akrobacji to z kolei niewidoczny sześcian o wymiarach 1000x1000x1000m. Zawodnicy całą “wiązankę”, która składa się zazwyczaj z 7-10 figur muszą wykonać, mieszcząc się właśnie w tym sześcianie. Nie zawsze jest to proste, gdyż prędkości szybowców akrobacyjnych osiągają prędkości niemal 300 km/h, co pozwala całą długość strefy przelecieć w około 12 sekund.

Ostatecznie piloci Aeroklubu Ziemi Lubuskiej zakończyli zmagania na 20 (Maksymilian Drecki) i 21 pozycji (Miłosz Gondek). Trening był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Politechniki Śląskiej. Podróż do Francji odbyli Fordem Focusem od firmy Ford Germaz, która wsparła zawodników.

Szybownictwo jest dla każdego

Kiedyś lotnictwo praktycznie było tylko dla nielicznych, ale te czasy dawno już minęły. Dziś każdy z nas może przejść szkolenie lotnicze pod warunkiem, że zrobił badania lotniczo-lekarskie i ma pieniądze na szkolenie. A jak już o pieniądzach mowa to kurs szybowcowy jest jednym z najtańszych szkoleń lotniczych, a zarazem jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z lotnictwem. Aby je rozpocząć, należy mieć ukończone przynajmniej 14 lat.

Więcej szczegółów o licencji szybowcowej wyjaśnia Aeroklub Ziemi Lubuskiej: licencja szybowcowa

Poniżej galeria zdjęć z Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej we Francji:

Przeczytaj też: Gorzów: Zaginął 31-letni Marcin. Trwa kolejny dzień poszukiwań (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u