W 2023 roku urodziło się prawie 20 tysięcy wcześniaków, co odpowiada średnio jednemu na dziesięciu noworodków. Wiele z tych dzieci musi spędzić pierwsze tygodnie, a czasami nawet miesiące, w szpitalu.
Prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus z zespołem przeprowadziła przeszczep autologiczny komórek macierzystych. To pierwszy taki zabieg w gorzowskim szpitalu i pierwszy w województwie lubuskim! Pacjent ma się świetnie.
Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. W sobotę podczas Różowego Marszu marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że uroczyste otwarcie nastąpi 2 listopada.
Kilka dni temu zielonogórscy lekarze na czele z prof. Dawidem Murawą usunęli guz, który ważył 42 kg. Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu.
Lubuskie ma już pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego, którzy teraz zgodnie z procedurą rozpoczną staże w szpitalach. W lubuskich lecznicach przygotowano ok. 120 miejsc stażowych.
Zespół młodych kardiologów Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przeprowadził już blisko 30 innowacyjnych zabiegów stymulacji tzw. pęczka Hisa u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Najstarszy pacjent miał 89 lat. Tego typu zabiegi wykonuje się obecnie w zaledwie kilkunastu ośrodkach w kraju.
Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze korzysta z ogólnopolskiego systemu do koordynacji zbiórek publicznych przygotowanego bezpłatnie przez naukowców i programistów.