Problemy z kondycją włosów i paznokci mogą mieć wiele przyczyn. Nieodpowiednia pielęgnacja, zbyt częste farbowanie czy rozjaśnianie włosów, a także praca z detergentami potrafią im mocno zaszkodzić. Jednak co zrobić, kiedy eliminacja czynników zewnętrznych nie przynosi pożądanych efektów? W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy naszemu organizmowi nie brakuje składników, które jesteśmy w stanie uzupełnić poprzez właściwą suplementację.
Co zawierają suplementy na włosy i paznokcie?
Wybór preparatów dedykowanych tego typu problemom jest ogromny. Stosowane są tu różne grupy substancji czynnych:
- surowce roślinne (np. ziele skrzypu, pokrzywy, czy pędy bambusa)
- witaminy (np. biotyna, pantoteinian wapnia)
- minerały (np. miedź, cynk)
- aminokwasy (np. cystyna, metionina)
W suplementach pojawiają się różne kombinacje i dawki tych składników. Spośród wielu tabletek na włosy i paznokcie możemy przykładowo zdecydować się na preparaty z samą biotyną w bardzo dużej dawce – 5 lub 10 mg. Często przyczyną problemów jest niedobór właśnie tej substancji i w takim przypadku świetnie sprawdzą się takie ilości biotyny, natomiast jeśli po miesiącu lub dwóch suplementacji nie zauważymy poprawy, najlepiej będzie zmienić preparat.
Działanie preparatów poprawiających kondycję włosów i paznokci
Najpopularniejszym składnikiem pochodzenia roślinnego jest bez wątpienia krzemionka, zazwyczaj pozyskiwana z pędów bambusa i ziela skrzypu polnego. Krzem stanowi istotny składnik budulcowy włosów i paznokci, jego suplementacja przyspieszy też ich wzrost. Innym surowcem roślinnym, o którym warto pamiętać jest pokrzywa. To kolejne cenne źródło witamin i minerałów, które dodatkowo może zmniejszać przetłuszczanie się włosów. Również znajdziemy ją w składach wielu tabletek na włosy i paznokcie. Często w suplementach możemy się też spotkać z drożdżami – to bogate źródło witamin z grupy B (w tym biotyny) oraz mikroelementów. Te ostatnie odgrywają dużą rolę w poprawie stanu włosów i paznokci:
- cynk – stymuluje włosy do wzrostu, jego niedobór może prowadzić do ich nadmiernego wypadania
- miedź – uczestniczy w syntezie kolagenu, w związku z tym wzmacnia też skórę
- selen – jego niedobór może powodować łupież i przetłuszczanie się włosów
- mangan – gdy w naszym organizmie jest za mało tego pierwiastka, możemy spodziewać się zwiększonej łamliwości i włosów oraz rozdwajania się końcówek
Aminokwasy i witaminy
Bardzo istotną grupą składników są także aminokwasy siarkowe – cystyna, metionina i glutamina. Siarka jest kolejnym elementem budulcowym włosów i paznokci, w związku z czym ich suplementacja wspomaga i przyspiesza procesy regeneracji. Oprócz nich warto przyjrzeć się argininie – ten aminokwas wspomaga mikrokrążenie w skórze głowy, a przez to poprawia kondycję włosów i zmniejsza ich wypadanie.
Często dodatkowymi składnikami suplementów są też witaminy, np. A oraz E, które poprawiają stan skóry, czy witaminy z grupy B. Wśród nich jest, chociażby biotyna, ale także kwas foliowy i pantotenowy, które również korzystnie wpływają na kondycję włosów.
Inne przyczyny wpływające na nasze włosy
Nie zapominajmy, że zły stan włosów i paznokci może mieć też inne, bardziej poważne przyczyny. Często stres przejawia się zwiększonym wypadaniem włosów, również zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą wpływać na ich wygląd i kondycję. Obserwujmy swój organizm i odczytujmy sygnały, jakie nam daje – jeśli suplementacja różnych składników nie pomaga, warto udać się z tym problemem do lekarza i zrobić podstawowe badania.