Studium Wiedzy o Sztuce i Historii

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w środę, 16 maja br. o godz. 16.00 na wykład z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, który wygłosi dr Longin Dzieżyc. Odniesieniem do prelekcji Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe, jest prezentowana obecnie w Muzeum wystawa pod tym samym tytułem.

Wykład jest okazją do poznania często już bliżej nieznanych form meblarskich jakimi są skrzynki cechowe. Od wieków pełniły one zarówno ważne funkcje użytkowe oraz symboliczne. Z tych powodów otaczano je szczególnym szacunkiem, określając mianem skarbów, skarbców lub nazywając matkami, co oddaje szczególny stosunek do tych przedmiotów. Ich wyjątkowy status sprawiał, że były to często majstersztyki sztuki rzemieślniczej, które są dzisiaj często zabytkami o dużej wartości.

Prezentowane na ekspozycji lady związane są z wieloma nie istniejącymi już rodzajami wytwórczości. Są to między innymi skrzynki cechu: iglarzy i haftkarzy, kołodziejów, sukienników, postrzygaczy i szykowaczy sukna, kuśnierzy, gorzelników, rybaków, piwowarów, słodowników, rymarzy, siodlarzy, kowali, zegarmistrzów, mieczowników, stolarzy, piekarzy oraz litografów, introligatorów, rytowników, tapicerów czy cyrulików.

Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania miniaturowych form meblarstwa, jakimi są skrzynki cechowe poprzez poznanie ich funkcji, budowy oraz wykorzystywanych przy ich tworzeniu różnorodnych technik zdobniczych. Te cenne zabytki powstały od XVI do początku XX wieku i pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zapraszamy – wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *