Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu. Pomiary wykonywane są metodą Instytutu Badawczego Leśnictwa i opierają się na 3 głównych czynnikach, jakimi są: wilgotność ściółki sosnowej, wilgotność względna powietrza oraz współczynnik opadowy.
Lasy Państwowe jako dobro publiczne udostępnione są dla społeczeństwa przez cały rok. Udostępnienie to wiąże się z szeregiem zagrożeń dla lasu, którym przeciwdziałać muszą Służby Leśne. Jednym z największych zagrożeń dla obszarów leśnych jest zagrożenie pożarami. Za 90% wszystkich pożarów lasów w Polsce odpowiedzialny jest człowiek.
Ochrona przeciwpożarowa lasu oparta jest na sprawnym i skutecznie działającym systemie, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrywanie pożarów, alarmowanie odpowiednich służb ratowniczych i prowadzenie akcji gaśniczej. W okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego działają również leśne bazy lotnicze. Jedna z takich baz znajduje sie na lotnisku w Zielonej Górze – Przylepie.
Aktualnie (stan na 22.05) w lubuskich lasach występuje 3 – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W takich warunkach pożar rozprzestrzenia się błyskawicznie.