Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lubuskich lasach

22 maj 2018
Autor: 
bazapozarow.ibles.pl

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu. Pomiary wykonywane są metodą Instytutu Badawczego Leśnictwa i opierają się na 3 głównych czynnikach, jakimi są: wilgotność ściółki sosnowej, wilgotność względna powietrza oraz współczynnik opadowy. 

Lasy Państwowe jako dobro publiczne udostępnione są dla społeczeństwa przez cały rok. Udostępnienie to wiąże się z szeregiem zagrożeń dla lasu, którym przeciwdziałać muszą Służby Leśne. Jednym z największych zagrożeń dla obszarów leśnych jest zagrożenie pożarami. Za 90% wszystkich pożarów lasów w Polsce odpowiedzialny jest człowiek.

Ochrona przeciwpożarowa lasu oparta jest na sprawnym i skutecznie działającym systemie, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrywanie pożarów, alarmowanie odpowiednich służb ratowniczych i prowadzenie akcji gaśniczej. W okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego działają również leśne bazy lotnicze. Jedna z takich baz znajduje sie na lotnisku w Zielonej Górze - Przylepie.

Aktualnie (stan na 22.05) w lubuskich lasach występuje 3 - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W takich warunkach pożar rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Wczoraj pisaliśmy o pożarze lasu w miejscwości Czarna, spaliło się wówczas okoła 1,5 hektara poszycia leśnego.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u