Lubuscy strażacy Państwowej Straży Pożarnej jako pierwsi w Polsce rozpoczynają specjalny projekt dla dzieci. Dziś podpisano porozumienie.
Straż pożarna Lubuskie. Rusza specjalny program
Lubuska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej podpisała dziś specjalne porozumienie z Lubuskim Kuratorium Oświaty. Mundurowi jako pierwsi w Polsce rozpoczynają pilotażowy projekt dla uczniów szkół podstawowych. „Akademia Bezpiecznego Malucha – Lubuski Żywiołek w akcji” to niezwykle potrzebne przedsięwzięcie.
– Strażacy prowadzą na co dzień zajęcia w szkołach czy przedszkolach, ale jest nas zbyt mało, by dotrzeć do wszystkich. Teraz chcemy przygotowywać nauczycieli merytorycznie, a oni będą następnie uczyć swoich uczniów, jak postępować w sytuacji zagrożenia. Mamy napisanych 10 scenariuszy dla nauczycieli 1 klas – mówi st. kpt. Aleksandra Świstel, koordynator ds. prewencji społecznej w KW PSP Gorzów Wlkp.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:
„Lubuski Żywiołek”. Pożary i udzielanie pierwszej pomocy
Nauczyciele z 18 lubuskich szkół przystępujących do programu w czwartek, 20 lutego, szkolili się merytorycznie w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Zielonej Górze. Teraz przy pomocy gotowych scenariuszy zajęć będą przekazywać wiedzę swoim uczniom do końca czerwca. Kiedy będą czuli potrzebę obecności strażaka na takich zajęciach, mundurowi będą służyć pomocą.
– Pilotaż obejmuje wszystkie zagadnienia związane głównie z ochroną przeciwpożarową, ale też udzielaniem pierwszej pomocy. Chodzi nam o kaskadę. Chcemy współpracować z nauczycielami, aby ci przekazywali wiedzę, a strażacy PSP czy OSP, którzy przyjdą na pogadankę do szkoły, mają być tylko jej uzupełnieniem – informuje nadbryg. Janusz Drozda, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP.
Jeden ze scenariuszy obejmuje pokazanie, na czym polega praca strażaka i jakie jest jego wyposażenie. – To bardzo potrzebne w sytuacjach, kiedy dojdzie do zagrożenia. Żeby uczniowie zobaczyli, że np. ten strażak, który przyszedł w aparacie powietrznym to nie postać, której należy się bać, a człowiek, który przybył nam z pomocą – podkreśla st. kpt. Świstel.
Dzieci uczą się i reagują. „Mamy dużo przypadków”
Prewencja społeczna w lubuskiej PSP stoi na wysokim poziomie. Do dyspozycji są np. symulatory zagrożeń pożarowych (makiety domów), a dla młodzieży działania edukacyjne uzupełnia się o wirtualną rzeczywistość. Ponadto w każdej komendzie PSP są wyznaczeni „edukatorzy”, którzy sukcesywnie odwiedzają m.in. szkoły.
Podejmowane działania przynoszą efekty. – Mamy dużo przypadków, że młodzi bohaterowie z terenu województwa lubuskiego zgłaszają zdarzenia. Dzieci wiedzą, jak mają postępować i jak się zachować czasami w przeciwieństwie do osób dorosłych – opowiada st. kpt. Aleksandra Świstel.
Pilotaż programu „Lubuski Żywiołek” potrwa do roku szkolnego 2024/2025. Strażacy mają nadzieję, że już od września 2025 roku projekt ruszy we wszystkich 1 klasach w regionie. To swego rodzaju dodatek np. do strażackich sal edukacyjnych „Ognik”, które corocznie przeżywają ogromne oblężenie.
Przeczytaj też: Działania straży pożarnej na jeziorze. Ponad 20 ratowników w akcji (ZDJĘCIA)