Białe woreczki w lasach. Leśnicy ostrzegają: nie dotykaj!

Spacerując po lesie, natknęliście się na białe woreczki wiszące na drzewach? Nie ruszajcie ich! To element ważnej akcji prowadzonej przez leśników – chodzi o walkę z groźnym szkodnikiem: brudnicą mniszką.

Dlaczego na drzewach wiszą białe woreczki?

Wędrując latem po lesie, łatwo zauważyć coś nietypowego – białe woreczki zawieszone na pniach drzew. Nie są to ani śmieci, ani elementy dekoracyjne. To znak, że leśnicy prowadzą właśnie ważną akcję – monitorują groźnego szkodnika.

Te niewielkie pułapki to część walki z brudnicą mniszką, nocnym motylem, który wiosną potrafi zdziesiątkować lasy iglaste. Leśnicy, dzięki takim sygnałom, mogą z wyprzedzeniem określić zagrożenie i – jeśli zajdzie potrzeba – wdrożyć działania ochronne.


Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:


Pułapki feromonowe – co to takiego?

Woreczki, które można spotkać głównie na sośnie i świerku, to pułapki feromonowe. Wydzielają one zapach przypominający feromony samic brudnicy mniszki. Wabi to samce, które wpadają do środka i już nie wracają do populacji.

Leśnicy na podstawie wyników z pułapek są w stanie wcześnie wykryć zagrożenie i zapobiec masowemu występowaniu gąsienic, które niszczą drzewa iglaste. Jeśli pułapki zapełniają się zbyt szybko – oznacza to potencjalne zagrożenie dla drzew. Wówczas leśnicy wchodzą na kolejny poziom monitoringu.

Brudnica mniszka – dlaczego jest tak groźna?

To niepozorny, nocny motyl, którego gąsienice zjadają igły w ogromnych ilościach. Jedna gąsienica potrafi zniszczyć nawet 300 igieł, a w masowym nagromadzeniu może dojść do całkowitego ogołocenia koron drzew.

Brudnica żeruje wiosną, a cały jej cykl trwa około roku. Właśnie teraz – latem – zaczyna się tzw. rójka, czyli okres intensywnego rozmnażania. Dlatego obserwacja samców ma kluczowe znaczenie.

Nie ruszaj pułapek – pomagasz lasom

Leśnicy apelują, by nie dotykać białych woreczków. Każda manipulacja może zakłócić precyzyjny pomiar. Nawet niewielkie uszkodzenie może sprawić, że dane będą niewiarygodne.

Dzięki tym prostym środkom można uniknąć większej katastrofy. W skrajnych przypadkach, jeśli zagrożenie jest potwierdzone, podejmowane są działania ochronne, jak np. opryski agrolotnicze.

Jak jeszcze można pomóc?

Ochrona różnorodności biologicznej to jeden z naturalnych sposobów walki ze szkodnikami. Leśnicy przypominają, że warto wspierać obecność ptaków, nietoperzy i urozmaicać gatunkowo drzewostany – to sprzymierzeńcy w walce z brudnicą.

Przeczytaj też: Ciężarówka z kolcami w oponach zatrzymana na S3. To był dopiero początek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *