Akcja „Trzeźwy poranek” w Zielonej Górze zakończyła się zatrzymaniem dwóch nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich miał ponad 1 promil alkoholu, drugi blisko 0,25 promila.
Trzeźwy poranek Zielona Góra – wyniki kontroli
We wtorkowy poranek, 21 października, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Zielonej Górze prowadzili akcję „Trzeźwy poranek”. W ramach działań mundurowi skontrolowali setki kierowców, sprawdzając ich stan trzeźwości.
Większość uczestników ruchu drogowego była odpowiedzialna i trzeźwa, jednak dwóch kierowców rozpoczęło dzień od problemów. Pierwszy z nich miał ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu – to już przestępstwo. Drugi kierowca był po użyciu alkoholu – urządzenie wskazało prawie 0,25 promila.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:
Policja Zielona Góra apeluje do kierowców
– Zielonogórska drogówka „witała” kierowców o poranku. Policjanci spotkali dziś w przewadze świadomych kierowców. Niech rozsądek zawsze podpowiada Wam bezpieczną jazdę – zaznacza podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.
Policjanci przypominają, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na czas reakcji, koncentrację i zdolność oceny sytuacji na drodze.
Jazda pod wpływem alkoholu – co grozi?
Kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Grozi za to kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat i co najmniej 5 tysięcy złotych grzywny.
Jazda w stanie po spożyciu alkoholu to z kolei wykroczenie. Wówczas kierowcy muszą liczyć się z grzywną od 50 do 5000 zł i dopisaniem do swoich kont 15 punktów karnych. Ponadto grozi im zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
Przeczytaj też: Śmiertelne potrącenie 14-letniej Basi w Zielonej Górze. „Sprawczyni nie wyraziła skruchy”