Dzięki niemu rozpoznasz polski produkt

Od stycznia można oznaczać artykuły rolno-spożywcze informacją „Produkt polski”. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie określające wzór znaku graficznego.

Rynek spożywczy pełen jest podróbek i produktów oznakowanych w sposób dezorientujący klienta. Często dochodzi do takich sytuacji, m.in. na rynku wędliniarskim. Na etykiecie zamieszczany jest napis „Produkt polski”, natomiast brakuje informacji o tym, że mięso z którego powstała kiełbasa w rzeczywistości pochodzi z innego kraju. Taka wiadomość bywa nieraz zapisywana bardzo drobną czcionką, uniemożliwiającą jej odczytanie bez mocnych okularów. Tracą na tym polscy producenci, ponieważ nasza żywność cieszy się dobrą reputacją, a spożywcze „piractwo” tylko może zaszkodzić jej marce. Część producentów od lat apelowała, aby na zasadzie dobrowolności zamieszczać na wyrobach spożywczych informację „Produkt polski”. Ich postulaty zostały spełnione. Pierwszego stycznia weszła w życie znowelizowana ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która wprowadza możliwość oraz określa warunki zamieszczania informacji „Produkt polski”. Wzór znaku graficznego określił w rozporządzeniu minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ustawa odpowiada oczekiwaniom nie tylko producentów, ale także klientów. W 2012 roku Europejska Organizacja Konsumentów przeprowadziła w Polsce badania ankietowe. Pochodzenie produktu znalazło się w pierwszej piątce czynników decydujących o zakupie danego towaru, obok ceny, smaku, okresu trwałości i wyglądu.

Umieszczanie znaku „Produkt polski” jest dobrowolne. Decyduje o tym tylko producent. Przy czym nie wolno stosować innych rozwiązań graficznych, niż określonych w ministerialnym rozporządzeniu. Na rynku funkcjonuje obecnie wiele różnych oznaczeń typu „Produkt polski”. Ustawodawca dopuścił obrót takimi artykułami do końca bieżącego roku, aby nie narażać wytwórców na koszty i nie marnować żywności. Trzeba jednak pamiętać, że od początku 2018 roku za nieprawidłowe użycie znaku „Produkt polski” mogą grozić kary pieniężne.

MRiRW za pomocą biuteltynu informacyjnego Polska Ziemia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *