Obecnie w Polsce żyje prawie 2 700 stulatków. To prawie pół tysiąca więcej niż w 2015 r. Jak to wyglada w Lubuskiem?
Porównując dane z całego kraju, od 2007 roku liczba osób pobierających świadczenia z tytułu ukończenia stu lat wzrosła z 1 400 do 2 700, czyli niemal dwukrotnie. Jak zapowiadają analitycy, liczba stulatków będzie stale rosła. Prognozuje się, że w 2035 roku będzie ich ponad 9 500 tysiąca.
Najstarsza emerytka w naszym województwie, która pobiera świadczenie z tytułu ukończenia stu lat, pochodzi z Gorzowa Wlkp., urodziła się w 1918 roku i w maju obchodziła swoje 105 urodziny. W Lubuskiem ZUS wypłaca 84 świadczenia honorowe – 50 oddział w Zielonej Górze a 34 w oddział w Gorzowie Wlkp. Co ciekawe, większość lubuskich stulatków stanowią Panie.
Każdy, kto ukończył 100 lat otrzyma z ZUS tzw. świadczenie honorowe. Co ważne, nie musi się o nie ubiegać, wypisywać wniosków i pilnować terminów – świadczenie bowiem przyznawane jest „z urzędu” i dożywotnio. Dostaje je nawet osoba, która do tej pory nie pobierała emerytury ani renty, ponieważ nie pracowała. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, ponieważ niegdyś pokutowało przekonanie, że to mężczyzna powinien zarabiać pieniądze, a kobieta opiekować się domem i dziećmi.
W tym wypadku natomiast koniecznie jest złożenie wniosku z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia, ponieważ takie osoby nie figurują w systemie ZUS. Obecnie wysokość takiej „dodatkowej” emerytury wynosi 5540,25 zł brutto, czyli tyle ile przeciętne miesięczne wynagrodzenie pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.