– Ten rok oceniam pozytywnie, choć nie ukrywam, że było kilka problemów, z którymi musieliśmy się zmierzyć – tak rok 2016 podsumował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej p.o. dyrektora Piotr Bromber.
W 2016 NFZ przeznaczył ponad miliard osiemset tysięcy złotych na świadczenia zdrowotne. Najwięcej, bo aż dziewięćdziesiąt trzy miliony wydano na leczenie szpitalne.
W ubiegłym roku założono 1 624 kont dostępowych do ZIP, dzięki któremu zgłoszono 17 nieprawidłowości, przy czym jedna sprawa może dotyczyć nawet kilkunastu nieprawidłowości. Dotyczyły one najczęściej ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, poradni leczenia zdrowia stomatologicznego oraz psychicznego. Obecnie 47740 ubezpieczonych posiada konto do ZIP.
36 tys. kobiet wykonało badanie mammograficzne w ramach profilaktyki raka piersi co daje nam utrzymanie pierwszego miejsca na tle kraju – oznacza to, że co druga kobieta wykonała takie badanie. Gorzej sytuacja wygląda przy badaniu cytologii – w 2016 r. badanie takie wykonało ponad 16 tys. kobiet co daje nam 6 miejsce w kraju.
Od 1 lipca 2016 roku LOW NFZ zakontraktował świadczenia w ramach pilotażowego programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (KOC). Program obejmuje kompleksową opieką medyczną matkę w okresie ciąży, porodu i połogu oraz jej nowonarodzone dziecko, pełną dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi oraz możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży. Na terenie województwa lubuskiego świadczenia w ramach KOC realizowane są przez Szpital na Wyspie w Żarach.
Od 1 października 2016 r. Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ wysyła do Pacjentów wiadomości o terminie wizyty w poradni. Pilotaż dotyczy 92 poradni specjalistycznych, wykonujących świadczenia w ramach umowy z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, w tym: 14 onkologicznych, 30 ortopedycznych, 18 endokrynologicznych, 30 kardiologicznych.