Ognisko ASF pod Świebodzinem! W gospodarstwie blisko 16 tys. świń!

19 marzec 2021
Autor: 
Ognisko ASF pod Świebodzinem! W gospodarstwie blisko 16 tys. świń! Pixabay.com

Wykryto ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń w gospodarstwie pod Świebodzinem. Jest to pierwszy przypadek powstania ogniska choroby w bieżącym roku w Polsce! 

Pierwszy przypadek ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń w bieżącym roku został wykryty w województwie lubuskim. Zakażenie ASF wśród świń z gospodarstwa w miejscowości Niedźwiady w powiecie świebodzińskim potwierdziły wyniki badań laboratoryjnych wykonane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. W gospodarstwie utrzymywano 15938 świń!


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w województwie lubuskim? Pobierz naszą bezpłatną aplikację na swojego smartfona!


Służby weterynaryjne niezwłocznie po otrzymaniu wyników badań podjęły stosowne procedury określone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Wokół ogniska w promieniu 10 km zostanie wyznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony.

W ubiegłym roku w województwie lubuskim odnotowano cztery ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń. W miejscowości Niedoradz w powiecie nowosolskim, gdzie utrzymywano ponad 23 tys. świń. Pozostałe, mniejsze ogniska ASF odnotowano w: Brodach, Nietkowie oraz Pławiu. 

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u