Protest ratowników medycznych. Minister chce zwiększyć stawki dobokaretek. Medycy: "to nic nie zmieni"

07 wrzesień 2021
Autor: 
Protest ratowników medycznych. Minister chce zwiększyć stawki dobokaretek Redakcja

Protest ratowników medycznych trwa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że stawki dobokaretek wzrosną. Ratownicy podkreślają, że nic to nie zmieni.

Od końca czerwca w całej Polsce trwa protest ratowników medycznych. Protest o godne wynagrodzenia i lepsze warunki pracy. Wiele zespołów nie wyjeżdża do pacjentów, bo po prostu nie ma ich kto obsadzić. Medycy składają wypowiedzenia, biorą urlopy lub przechodzą na zwolnienia lekarskie.

W województwie lubuskim papiery rzuciło około 150 medyków. Zaczęło się od Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie odeszło 41 ratowników medycznych na kontrakcie. Zaraz po tym wypowiedzenia złożyli też m.in. medycy z Sulechowa, Świebodzina i Kostrzyna nad Odrą.

Minister wprowadzi wyższe stawki dobokaretek

Dziś Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 października wzrosną wyceny za dobokaretkę. - Myślę, że te nowe wyceny, które trafią do pracodawców, spowodują, że polskie ratownictwo medyczne będzie pracowało już bez zakłóceń - podkreślał.

Do tej pory stawka na karetkę specjalistyczną wynosiła 4157 złotych, natomiast na zespół podstawowy 3152 zł. Po zmianie ma być to kolejno 5583 zł i 4187 zł.

Ratownicy medyczni: "nic nie zmieni w kwestii wynagrodzenia"

Medycy błyskawicznie zareagowali na wieści z Ministerstwa Zdrowia. Wszyscy wskazują, że podwyżek wynagrodzeń i tak się nie doczekają. Powód? Dysponenci zespołów pogotowia kierują środki w inne miejsca.

- Gdy dysponentem jest szpital, to zyski z ratownictwa nie są przekazane na funkcjonowanie zespołów tylko na szpital. Kiedy dysponentem jest oddzielna samodzielna komórka, to zyski oddawane są np. do wojewody - mówią ratownicy medyczni.

Każdy podkreśla, iż bez znaczących zapisów odnośnie wynagrodzenia systemowych ratowników medycznych etatowych czy kontraktowych mówiących o stawkach "nie mniej niż" nic się nie zmieni.

Przeczytaj też: Od października numer 998 odbierze operator 112. Czy to dobry wybór?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u