15-latek zatruty tlenkiem węgla. Chłopak trafił do komory hiperbarycznej!

10 grudzień 2021
15-latek zatruty tlenkiem węgla. Chłopak trafił do komory hiperbarycznej! Szpital Uniwersytecki Zielona Góra

Nastolatek z Gorzowa Wielkopolskiego zatruł się tlenkiem węgla. Leczenie odbywa w zielonogórskim szpitalu, gdzie korzysta z komory hiperbarycznej!

Każdego roku tlenek węgla zwany potocznie czadem zbiera śmiertelne żniwo. Ten cichy zabójca powstaje w wyniku niepełnego spalania np. podczas użytkowania piecyków gazowych, kominków czy też podgrzewaczy wody. Tlenek węgla jest bezbarwny, bezwony, a także nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Ten gaz jest śmiertelnie niebezpieczny. 

W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych.

W zielonogórskim szpitalu od dwóch tygodni działa komora hiperbaryczna. Dziś to urządzenie zostało wykorzystane w sprawie nagłej. W Gorzowie Wielkopolskim 15-latek zatruł się tlenkiem węgla. Młody chłopak na leczenie został przetransportowany do Zielonej Góry, gdzie błyskawicznie trafił do komory hiperbarycznej.

Pierwsza z pięciu sesji pod okiem lekarza Szymona Michniewicza, szefa zielonogórskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trwała 75 minut. 15-latkowi bardzo spodobała się maska, która wygląda jak maska pilota myśliwca. Młody mężczyzna zdrowieć będzie na oddziale pediatrii.

Jeszcze niedawno w takich przypadkach Lubuszanie musieli korzystać z gościnności innych ośrodków poza granicami województwa.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

  • lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
  • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie, drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie,
  • Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
  • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Pamiętajmy, warto wyposażyć się także w czujnik tlenku węgla. Urządzenie kosztuje ok. 150 złotych a może uratować życie!

Czytaj także - Oblali świąteczną choinkę łatwopalną cieczą i podpalili. Wszystko nagrał monitoring! (FILM)

Źródło: gov.pl, szpital Zielona Góra


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u