Protest przerodził się w zamieszki. Dwóch policjantów rannych. Zatrzymano 11 osób (FILM, ZDJĘCIA)

12 luty 2022
Autor: 
Protest przerodził się w zamieszki. Dwóch policjantów jest rannych Redakcja

Protest "Dość kryminalizowania migracji" w Krośnie Odrzańskim. Miał być pokojowy, ale przerodził się w zamieszki. Policja użyła gazu. Zatrzymano 11 osób.

Dzisiejszy protest aktywistów w Krośnie Odrzańskim zorganizowała grupa No Borders Team. Na manifestację pod hasłem "Dość kryminalizowania migracji" zjechali ludzie z całej Polski. Byli też obywatele Niemiec.

Demonstracja miała być pokojowa. Uczestnicy chcieli wyrazić solidarność z migrantami, którzy przebywają w "ośrodkach koncentracyjnych". Jednocześnie wskazywali, że domagają się przyjęcia przez Unię Europejską i Polskę wszystkich osób, które chcą pozostać na jej terytorium.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Płonie opuszczony budynek w Sulechowie. Łuna ognia widoczna z daleka

Protest przerodził się w zamieszki

W trakcie wydarzenia liczna grupa demonstrantów udała się do lasu w pobliżu Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim. Tutaj w ruch poszły środki pirotechniczne w postaci petard oraz fajerwerków. Na miejsce ruszyli policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Wtedy manifestanci zaczęli rzucać w nich m.in. kamieniami.

Funkcjonariusze od razu zaczęli zatrzymywać najbardziej agresywne osoby. Około godziny 16:00 wszyscy demonstranci zostali już wyprowadzeni przez policjantów w tyralierze na ul. Szosa Poznańska (DW 276), która została całkowicie zablokowana. Tutaj doszło do kolejnych przepychanek z policją. Wówczas funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego m.in. w postaci gazu. Przygotowane były również strzelby gładkolufowe z amunicją niepenetracyjną, ale nie zostały wykorzystane.

Do Krosna Odrzańskiego wezwano liczne siły policji m.in. z Zielonej Góry. Pojawił się także Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Gorzowa Wielkopolskiego. Jednocześnie działania wspierało kilkunastu funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Ranni policjanci, 11 osób zatrzymanych

W trakcie manifestacji poszkodowanych zostało dwóch funkcjonariuszy policji. Jeden z nich doznał urazu ręki, natomiast drugi miał zostać uderzony w głowę.

- Tłum był bardzo niebezpieczny. Łącznie zatrzymano 11 osób, w tym dwie kobiety. Jedna z uwagi na wychłodzenie została przetransportowana do szpitala. Obecnie trwają czynności procesowe z udziałem zatrzymanych. Prawdopodobnie usłyszą oni zarzuty związane z czynną napaścią na funkcjonariuszy - relacjonuje podinsp. Marcin Maludy, rzecznik Lubuskiej Policji.

Funkcjonariusze dysponują sporym materiałem foto i wideo z dzisiejszej demonstracji. Wszystko będzie teraz dokładnie analizowane. - Będziemy robić wszystko, aby te osoby, które przekroczyły granice prawa zostały zatrzymane - podkreśla podinsp. Maludy.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u