Przesłuchania zatrzymanych na proteście w Krośnie Odrzańskim. W tle napaść na funkcjonariuszy

Na proteście „Dość kryminalizowania migracji” w Krośnie Odrzańskim zatrzymano procesowo 10 osób. Dziś odbyły się przesłuchania w prokuraturze.

Pokojowy protest aktywistów zorganizowała grupa No Borders Team. Na demonstrację do Krosna Odrzańskiego zjechali ludzie z całej Polski. Obecni byli też obywatele Niemiec. Uczestnicy chcieli wyrazić solidarność z migrantami, którzy przebywają w „ośrodkach koncentracyjnych”.

W trakcie wydarzenia liczna grupa uczestników udała się do lasu w pobliżu Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców. Tutaj w ruch poszły środki pirotechniczne. Jednocześnie doszło do starć z policjantami, w których m.in. rzucano kamieniami.

– Tłum był bardzo niebezpieczny. W trakcie manifestacji poszkodowanych zostało dwóch funkcjonariuszy policji. Jeden z nich doznał urazu ręki – mówił podinsp. Marcin Maludy, rzecznik Lubuskiej Policji.

Przesłuchania po proteście

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Ewa Antonowicz, do sprawy zatrzymano procesowo 10 osób. Czynności prowadzone są pod kątem artykułu 223 Kodeksu karnego, czyli czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego.

Zatrzymani przebywali zarówno w Krośnie Odrzańskim, jak i Zielonej Górze. Dziś, 14 lutego, w Prokuraturze Rejonowej w Krośnie Odrzańskim odbyły się przesłuchania wszystkich osób. Pod budynkiem zebrała się grupa kilku aktywistów i aktywistek, aby „okazać im wsparcie i solidarność”.

– Wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec podejrzeń kierowanych w stronę zatrzymanych aktywistów i aktywistek. W naszej ocenie reakcja i brutalność policji były niewspółmierne – czytamy na stronie No Borders Team.

Rejon w pobliżu budynku prokuratury obstawiali m.in. policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Obecni byli też funkcjonariusze kryminalni.

Przeczytaj też: Policja z dronem znów kontrolowała kierowców w Nowej Soli. „Okazuje się niezastąpiony”