Ruszył sezon na wypalanie traw. Najwięcej łąk co roku płonie w okolicach Zielonej Góry (ZDJĘCIA)

07 marzec 2022
Autor: 
Ruszył sezon na wypalanie traw. Strażacy wyjeżdżają do akcji Redakcja

Wiosna coraz bliżej, więc tradycyjnie rozpoczął się sezon na wypalanie traw. Strażacy wyjeżdżają do akcji, a liczba pożarów z dnia na dzień się zwiększa.

Sezon na wypalanie traw rozpoczął się w tym roku wyjątkowo wcześnie. Pierwsze pożary na terenie województwa lubuskiego odnotowano już w styczniu, lecz im bliżej wiosny tym liczba takich zdarzeń zaczyna narastać.

Wysuszona roślinność idealnie nadaje się jako materiał palny. Trawy płoną zarówno w miastach, jak i na wsiach. Za większość pożarów odpowiedzialny jest człowiek, który umyślnie lub dla zabawy podpala nieużytki. Wypalanie traw to także ogromne zagrożenie dla lasów. Niejednokrotnie pożar rozprzestrzenia się na obszary leśne, niszcząc stare drzewostany lub młodniki.

Nadal istnieje przekonanie, że wypalanie traw spowoduje szybszy wzrost roślinności. Nic bardziej błędnego... Wysoka temperatura powoduje degradację gleby, natomiast spalenie wierzchniej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat.

Kary za wypalanie traw

Co roku trwa walka służb z podpalaczami. Na szczęście istnieją ustawy "O ochronie przyrody" i "O lasach", które zabraniają wypalania traw, pozostałości roślinnych na nieużytkach, szlakach kolejowych, przydrożnych rowach oraz lasach lub w ich pobliżu.

Za wypalanie nieużytków grozi kara grzywny nawet do 5000 złotych, a w przypadku spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób lub dużych strat materialnych, kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Dodatkowo należy podkreślić, że rolnikom, którzy wypalają trawy, grożą kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najwięcej pożarów w rejonie Zielonej Góry

W województwie lubuskim w pożarach traw co roku mocno "królują" miejscowości w rejonie Zielonej Góry. Sporo takich zdarzeń odnotowuje się przede wszystkim w okolicach Nietkowa, Czerwieńska oraz Pomorska, gdzie dochodzi do celowych podpaleń.

Przeczytaj też: Pożar w Zielonej Górze. Spłonęła altana na działkach (ZDJĘCIA, FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u