Groźny pożar koło Lubska. Spłonęło ponad 20 hektarów lasu i nieużytków (ZDJĘCIA)

04 kwiecień 2022
Autor: 
Pożar lasu i nieużytków koło Lubska Redakcja

Pożar w Jeziorach Wysokich koło Lubska. Ogień gasiło ponad 15 zastępów straży pożarnej z województwa lubuskiego. Spłonęło ponad 20 hektarów lasu i nieużytków.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Żarach w poniedziałek, 4 kwietnia, około godziny 12:00. W ogniu stanęły trawy oraz kompleks leśny w rejonie miejscowości Jeziory Wysokie (gmina Brody).

W akcji strażacy z całego województwa lubuskiego

Początkowo na miejsce wysłano zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu żarskiego. Siły i środki okazały się jednak niewystarczające do opanowania pożaru. Wówczas do akcji wysłano samochody gaśnicze z powiatu zielonogórskiego, krośnieńskiego oraz żagańskiego.

W kulminacyjnym momencie działań pożar gasiło ponad 15 zastępów straży pożarnej. W tym znajdowały się dwie cysterny gaśnicze z Krosna Odrzańskiego i Zielonej Góry. Ponadto wraz z rozwojem sytuacji na miejscu zjawił się kontener wężowy z Gorzowa Wielkopolskiego oraz pompa wysokiej wydajności z Nowej Soli.

- Duże porywy wiatru uniemożliwiły nam naloty samolotów gaśniczych Lasów Państwowych. Woda była dowożona samochodami z odległych miejsc - relacjonuje mł. bryg. Dariusz Szymura, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

Sytuacja opanowana, trwa dogaszanie

Po godzinie 16:00 pożar został już zlokalizowany i nie rozprzestrzeniał się dalej. Wówczas rozpoczęło się dokładne dogaszanie. Około godziny 20:00 sytuacja była już na tyle opanowana, że zdecydowano o podmianie strażaków pracujących na miejscu. Do działań wyruszyły kolejne jednostki OSP z powiatu żarskiego.

Łącznie spłonęło ponad 20 hektarów lasu oraz nieużytków. Działania nadzorował Komendant Powiatowy PSP w Żarach st. kpt. Mariusz Morawski wraz z grupą operacyjną z Komendy Wojewódzkiej PSP, która wspomagała podejmowanie decyzji przy użyciu drona.

- To największy pożar w naszym nadleśnictwie od 15 lat. Prawdopodobnie było to podpalenie - informuje Nadleśnictwo Lubsko.

Przeczytaj też: Wypadek w Zielonej Górze. Zderzyły się trzy osobówki. Są utrudnienia (ZDJĘCIA)

Zdjęcia z drona dzięki uprzejmości Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u