Nagrobki wykopane podczas rewitalizacji strumienia w Zielonej Górze!

21 czerwiec 2022
Autor: 
Nagrobki wykopane podczas rewitalizacji strumienia w Zielonej Górze!

Podczas prac ziemnych związanych z rewitalizacją strumienia Pustelnik w Zielonej Górze wykopano nagrobki!

Nadleśnictwo Zielona Góra prowadzi prace budowlane mające na celu odbudowę i modernizację zbiorników retencyjnych w leśnictwie Ochla. Prace realizowane są w ramach kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych.  

Obecnie w leśnictwie Ochla trwają prace przygotowawcze obejmujące wycinkę drzew, oraz odmulanie zbiorników wodnych. W lesie pracuje ciężki sprzęt. Inwestycja zakłada odbudowę i modernizację istniejących zbiorników wodnych w celu piętrzenia i gromadzenia wody. Dodatkowo powstaną budowle piętrzące wodę, a także nowe ścieżki i drogi o nawierzchni żwirowo-tłuczniowej.

Niecodzienne odkrycie podczas prac

Podczas prac ziemnych dokonano niecodziennego odkrycia. Z dna cieku wodnego Pustelnik wydobyto kilka nagrobków, na których bardzo dobrze zachowały się płyty inskrypcyjne z napisami w języku niemieckim. Z płyt możemy wyczytać imiona, nazwiska, daty urodzin i śmierci oraz cytaty. Napisy na nagrobkach wskazują, że pochodzą one z początku XX wieku i należą do sióstr diakonis.

Identyczne płyty nagrobne są złożone na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kąpielowej w Zielonej Górze. Jak część płyt znalazła się na dnie cieku wodnego Pustelnik i dlaczego? Obecnie prace w rejonie ujawnienia płyt zostały przerwane a miejsce zostało zabezpieczone do czasu przyjazdu konserwatora zabytków i archeologa.

Czytaj także - Most kolejowy na Odrze w Nietkowicach ukończony. "To była wymagająca modernizacja"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u