Korupcja i pranie pieniędzy w PGNiG Zielona Góra. CBA zatrzymało osiem osób

Korupcja w PGNiG Zielona Góra. Do sprawy zatrzymano 8 osób. To pracownik spółki Skarbu Państwa i przedstawiciele firm z całej Polski. Śledztwo jest rozwojowe.

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi śledztwo dotyczące przede wszystkim przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w PGNiG Oddział w Zielonej Górze. Chodzi o organizację przetargów przez spółkę Skarbu Państwa.

Korupcja w PGNiG – 8 osób zatrzymanych

– Pracownicy spółki przyjmowali łapówki w zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji. Śledztwo dotyczy też działania na szkodę spółki, wytwarzania i posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę fakturami oraz prania pieniędzy – informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W ostatnich dniach funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali do sprawy osiem osób. To pracownik Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG Zielona Góra oraz siedmiu właścicieli i pracowników firm z terenu całej Polski. Wszyscy byli zamieszani w korupcyjny proceder.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Wobec jednego z zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt, natomiast wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Pracownik PGNiG działał w porozumieniu z firmami

Materiał dowodowy zebrany przez CBA wskazuje, że od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku zatrzymany pracownik PGNiG Zielona Góra wszedł w nieformalne porozumienie z właścicielami firm. Dzięki temu w trakcie prowadzonych przetargów przekazywał im istotne informacje oraz sztucznie zawyżał wartości zleconych usług o kwotę co najmniej 588 tysięcy złotych.

– Ze wstępnych ustaleń wynika, że proceder mógł być prowadzony w dłuższym okresie czasu, a sprawcy uczynili sobie z niego stałe źródło dochodów. Sprawa ma charakter rozwojowy – podkreśla Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Przeczytaj też: Pociągi Polregio nie pojadą na trasie Zielona Góra – Żary. Będzie komunikacja zastępcza