Korupcja i pranie pieniędzy w PGNiG Zielona Góra. CBA zatrzymało osiem osób

27 czerwiec 2022
Autor: 
Korupcja i pranie pieniędzy w PGNiG Zielona Góra Fot. CBA

Korupcja w PGNiG Zielona Góra. Do sprawy zatrzymano 8 osób. To pracownik spółki Skarbu Państwa i przedstawiciele firm z całej Polski. Śledztwo jest rozwojowe.

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi śledztwo dotyczące przede wszystkim przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w PGNiG Oddział w Zielonej Górze. Chodzi o organizację przetargów przez spółkę Skarbu Państwa.

Korupcja w PGNiG - 8 osób zatrzymanych

- Pracownicy spółki przyjmowali łapówki w zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji. Śledztwo dotyczy też działania na szkodę spółki, wytwarzania i posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę fakturami oraz prania pieniędzy - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W ostatnich dniach funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali do sprawy osiem osób. To pracownik Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG Zielona Góra oraz siedmiu właścicieli i pracowników firm z terenu całej Polski. Wszyscy byli zamieszani w korupcyjny proceder.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Wobec jednego z zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt, natomiast wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Pracownik PGNiG działał w porozumieniu z firmami

Materiał dowodowy zebrany przez CBA wskazuje, że od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku zatrzymany pracownik PGNiG Zielona Góra wszedł w nieformalne porozumienie z właścicielami firm. Dzięki temu w trakcie prowadzonych przetargów przekazywał im istotne informacje oraz sztucznie zawyżał wartości zleconych usług o kwotę co najmniej 588 tysięcy złotych.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że proceder mógł być prowadzony w dłuższym okresie czasu, a sprawcy uczynili sobie z niego stałe źródło dochodów. Sprawa ma charakter rozwojowy - podkreśla Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Przeczytaj też: Pociągi Polregio nie pojadą na trasie Zielona Góra - Żary. Będzie komunikacja zastępcza


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u