Ogromny pożar strawił ponad 150 hektarów pszenicy. Straty to ponad 3 miliony złotych!

26 lipiec 2022
Autor: 
Ogromny pożar strawił ponad 150 hektarów pszenicy. Straty to ponad 3 miliony złotych!

To był jeden z poważniejszych pożarów w ostatnich latach. W ciągu kilku minut spłonęło 150 hektarów pszenicy. Właściciel szacuje straty na ponad 3 miliony złotych!

Wszystko wydarzyło się w poniedziałek, 25 lipca około godziny 16. W rejonie miejscowości Tuczno w powiecie strzelecko-drezdeneckim doszło do pożaru pszenicy na pniu. - Byłem na polu z chłopakami, także po prostu to zobaczyłem. Natychmiast próbowaliśmy coś działać, natomiast zerwał się bardzo silny wschodni wiatr. - relacjonuje właściciel uprawy Radosław Kierznowski.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do strażaków już po kilku minutach. Na miejsce w pierwszej kolejności dysponowane zostały okoliczne jednostki OSP, a także strażacy zawodowi ze Strzelec Krajeńskich. Z chwilą dojazdu pierwszych zastępów, pożar był już mocno rozwinięty. Do działań dysponowano kolejne jednostki, również spoza powiatu strzelecko-drezdeneckiego. W kluczowej fazie z pożarem walczyło 25 zastępów straży pożarnej. 

- Pomimo że kosiliśmy pod wiatr to przeskoczyło i uciekało, było nie do zatrzymania. Dwoma ciągnikami popróbowaliśmy to odcinać, dzięki temu pewnie nie poszło wszystko. - dodaje Radosław Kierznowski.

Jaka była przyczyna pożaru?

Właściciel uprawy wyklucza celowe podpalenie. - Myślę, że kamień z szarpacza, z kombajnu. Tak się zdarza. - mówi Kierznowski. Ze wstępnych szacunków wynika, że spaleniu uległo około 160-170 hektarów pszenicy na pniu, która miała zostać przeznaczona na materiał siewny na przyszłe lata. Straty to ponad 3 miliony złotych. Uprawa była ubezpieczona. 

Właściciel dziękuje współpracownikom oraz straży pożarnej 

- Bardzo chciałem podziękować przede wszystkim współpracownikom, bo to dzięki nim mamy takie piękne plony. Cały rok oni na to pracowali razem ze mną i narażając swoje zdrowie ratowali co się da. Również chciałbym bardzo podziękować straży pożarnej, która bardzo ofiarnie uczestniczyła w tym i za szybką i sprawną akcję. - mówi Kierznowski.

Czytaj także - Niezwykle niski stan wody w Odrze. W Nowej Soli poniżej 100 cm!


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u